Tõnis Oja • 9. november 1999 kell 22:00

Eurol potentsiaali küllaga

Euro kurss kerkis eile esmakordselt pärast langemist viimase seitsme nädala madalaimale tasemele. Esmaspäeva hilisõhtul, kui Wall Street reageeris Microsofti uudisele ootamatu tõusuga, langes Euroopa ühisraha kurss 1,0349 dollarini. Aasta algusest, euro sünnitasemega võrreldes on ühisraha nõrgenenud 11 protsenti.

Eile tuli aga ühisraha jaoks positiivne uudis. Berliini müüri langemise kümnendal aastapäeval üllatas Saksamaa tööpuuduse alanemisega 10,5 protsendini. Analüütikud olid varem prognoosinud 10,6protsendilist tööpuudust. Ka majanduskasvu prognoosid järgmiseks aastaks on küllaltki soodsad. Saksamaa DICHT tööstusgrupp ennustab eurotsooni suurimale majandusele järgmiseks aastaks 2,5protsendilist kasvu, mis on selle aasta eeldatavast SKTst protsendi võrra kõrgem. Majanduskasvu peamiseks mootoriks ennustatakse ekspordi aktiveerumist.

Mitmed analüütikud usuvad, et Euroopa majandus on lähiaastail väga suure potentsiaaliga, mis loob tugeva põhja valuuta tugevnemisele. Euro kurss võib tänu eurotsooni tugevatele majandustulemustele kerkida lähima 3--6 kuu jooksul 1,10 dollarini, mis teeb USD kursiks 14,22 krooni.

Eile õhtul oli USD kursiks 15,0159 krooni.

Hetkel kuum