ÄP fototoimetus • 17. november 1999 kell 22:00

USA keskpank tõstis intresse

USA keskpanga vabaturukomitee otsustas tõsta pankadevahelist üleöölaenuintressi 0,25 protsendipunkti ehk 5,25 protsendilt 5,50-le. Sama palju tõusis ka diskontomäär. USA keskpank tõstis intressimäärasid inflatsiooni ohjeldamiseks tänavu juba kolmandat korda. Keskpanga vabaturukomitee tuleb sel aastal kokku veel korra, aga kuna see toimub vahetult enne jõule, siis ei usu turgudel keegi, et Fed võiks intresse enne sajandivahetuseprobleeme veelkord tõsta.

Intresside tõstmisele vaatamata jätkus USA börsil aktsiahindade kerkimine. Ekspertide kommentaaride järgi näitas aktsiahindade tõus investorite veendumust, et intressimäärade tõstmine alandab inflatsiooni, kuna see muudab kallimaks tarbimislaenud, ent ei aeglusta majanduskasvu ega vähenda ettevõtete kasuminäitajaid.

Viimase intressitõstmisega on Fed võtnud tagasi kõik kolm intressialandamist möödunud sügisel, kui USA püüdis pehmendada maailma finantsturgude kriisi mõju oma majandusele.

USA töötuse määr langes oktoobris 4,2 protsendilt 4,1-le ehk kõige madalamale tasemele pärast 1970. aastat. See andis keskpanga juhatuse esimehele Alan Greenspanile alust väita, et majanduskasv on jätkuvalt talumatult kõrge. USA tänavune majanduskasv tuleb Fedi ökonomistide hinnangul 4%. Kui varem oleks sellega kindlalt kaasnenud stabiilne inflatsioon ja keskpanga jõulised ohjeldusmeetmed, siis nüüd on tänu majanduse struktuurilistele ümberkorraldustele ja eriti tänu suurtele investeeringutele tehnoloogiasse kerkinud keskpanga jaoks talutava inflatsiooni määr varasemalt 2,5 protsendilt 3,5-le.

Autor: ÄP

Hetkel kuum