Kaja Koovit • 21. november 1999 kell 22:00

Telekom vedas börsi rekordtõusule

«Midagi sellist ei oleks osanud oodata, see oli täielik üllatus,» ütles Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk tõusu kommenteerides välja analüütikute ja maaklerite üldise arvamuse. «On rõõmustav, et ka selliseid asju meil veel juhtuda võib,» lausus Reisenbuk. »See on märk, et kõik asjad ei lähegi ainult allamäge.»

Telekomi aktsia sulgemishinnaks kujunes Tallinnas aktiivse kauplemise käigus reedel 92,25 krooni, 91 tehingus vahetas omanikku 146 605 aktsiat. Tehingute kogukäive oli 12,9 miljonit krooni, moodustades viimase nelja kuu rekordilisest 26 mln kroonisest kogukäibest poole. Londonis kaubeldi aktsiaga 92--93,5 krooni tasemel, sulgemishinnaks jäi 91,75 krooni. Nomura maakler ei soostunud reedel kommenteerima, kes on Londonis aktsiast huvitatud.

«Esimesed julged välisspekulandid näivad Telekomis kohal olevat,» lausus Ühispanga kapitaliturgude strateeg Aivo Kangus. Ta märkis, et nn frontrunner'id on nõus võtma suuremaid riske, et siseneda siinsele turule enne fonde, kellel ei ole lubatud sajandivahetuse probleemide kartuses piirkonda investeerida.

«Londoni investorid avastasid ootamatult, et Telekomi aktsia on odavaim aktsia maailmas, sest viimastel nädalatel on telekommunikatsioonisektor olnud tõeliselt kuum ning paljud aktsiad on püstitanud hinnarekordeid,» põhjendas hinnatõusu Optiva Panga maakler Sulev Raudsepp Reutersile.

Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moigi sõnul on Eesti Telekomi aktsia niivõrd vähelikviidne, et ostja tekkimisel läheb hind kiiresti üles.

Moik märkis, et huvi taga võivad olla Nomura ja Abn Amro ise, tahtes Telekomi aktsia hinda üle IPO tasemel viia. Väikest likviidsust arvestades poleks tarvis suuri kulutusi, kuid kinnitust sellele ei ole.

Suprema analüütik Veikko Maripuu sõnul võis oma osa Londonis toimunud hinnatõusul olla ka Telekomi road show'l. Nomura ja Abn Amro vahendusel tutvustavad Londonis ettevõtet potentsiaalsetele investoritele Eesti Telekomi juhatuse liige Krister Björkqvist ja analüütik Ruth Laatre.

Kanguse hinnangul on kahetsusväärne, et turg pidevalt üle reageerib. Fundamentaalnäitajad on juba pikemat aega andnud tunnistust majanduse ja ettevõtete olukorra paranemisest ning vahepealne suur langus oli samuti ülereageerimine, rääkis Kangus. «Kus siis enne mõistus oli, tekib tahtmine küsida nii meie kui Lääne investoritelt,» ütles Kangus.

Analüütikute hinnangul jääb turg edaspidi senisest volatiilsemaks ehk aktsiahinnad hakkavad rohkem kõikuma, sest kõrgematelt hinnatasemetelt hakatakse kasumit välja võtma. Kuigi lühiajalises perspektiivis tuleb kindlasti tagasilööke, ollakse arvamusel, et aktsiahinnad peaksid pikemas perspektiivis tõusma.

Moik sõnas, et siinsed ettevõtted on suurte fondide huvi pälvimiseks liiga väiksed, kuid piirkonda tehtavad investeeringud peaksid pärast aastavahetust siiski suurenema.

Hetkel kuum