Silva Männik • 7. aprill 2000 kell 11:05

Äripäev: Kaotame astmepalga kui tööjõuturu igandi

Valitsus peab ametnike 35 palgaastet õigustatult liiga paljuks ja teeb ettepaneku tõmmata palgaastmed kokku 9-11-le. See on suur edasiminek seni stagneerunud valdkonnas, märgib Äripäeva esmaspäevane juhtkiri.

Väärt mõtetest hoolimata teeb Äripäev ettepaneku radikaalseks palgareformiks: avada täielikult avalik sektor tööjõuturule, kaotada kõik astmepalgad ja ühtlasi vähendada ametnike arvu.

Niikaua kuni astmepalgad säilivad, ei muutu ametnike tasustamine oluliselt läbipaistvamaks. Näiteks keskpanga asepresident ei läheks astmepalga poolest nirule valitsusnõuniku kohale muidu, kui ei saaks hüvesid muudmoodi. Miks peaks reanimeerima ajast ja arust palgaastmestikku, kasutama lisapalkade ja preemiate käänulisi kõrvalteid, mängima lihtsalt pimesikku? Kui on tegu ikka väärt mehega, pole patt talle head palka maksta ja see ka avalikult välja öelda.

Suurim võit seisnebki tööjõuturu korrastumises. Meie ettepanekut toetab asjaolu, et tööjõuturg on avatud ühiskonnas oma olemuselt ühtne. Pole kastisüsteemi surutud eluaegseid ametnikke; on inimesed, kes otsivad riigitöös ehk suuremat stabiilsust.

Hetkel kuum