Ülo Toomsalu • 4. mai 2000 kell 6:08

Teadusfondi eelarvest puudub ühe kuu raha

Eesti Teadusfondi eelarves haigutav kuue miljoni kroonine auk sunnib paljusid doktorante ja magistrante elus püsimiseks laenu võtma, sest nende palgad ja stipendiumid hilinevad, kirjutab Postimees.

Riiklikke teadusuuringuid rahastav sihtasutus Eesti Teadusfond on aasta algusest saanud riigilt raha ligi kuuajalise hilinemisega. Eilehommikuse seisuga oli fondil puudu kuus miljonit krooni ehk ühe kuu raha.

Tänavuses riigieelarves on teadusfondile määratud 71 miljonit krooni uurimistoetusteks, millest fondi tegevdirektori Helle Martinsoni andmetel umbes kolmandik kulub teadlaste ja teadusprojektides osalevate abitööliste palkadeks. Ülejäänud raha on mõeldud ekspeditsioonideks, välissõitudeks ja teadusaparatuuri ostmiseks.

Ühtekokku rahastab teadusfond tänavu 860 projekti, millega on haaratud 2000-3000 inimest.

'Eriti valusalt puudutab rahaviivitus umbes 300 doktoranti ja magistranti, kellele teadusfondi rahast makstakse stipendiume. Neil pole millestki elada,' lausus Martinson.

Teadusfondi nõukogu esimehe Ene Ergma hinnangul on fondi tabanud rahakriisil veel teinegi väljund, nimelt satub kahtluse alla paljude kevadesse kavandatud teadusekspeditsioonide toimumine. 'Geoloogidel peab see raha suvel olema, nad ei saa töid sügisesse edasi lükata,' nentis Ergma.

Martinsoni väitel on haridusministeerium teadusfondile lubanud, et eelarveauk saab kaetud augustiks, mil laekub korraga kahe kuu raha.

Haridusministeeriumi eelarve ja planeerimise osakonna juhataja Anneli Kommeri väitel ei tohiks fondil praegu enam mingeid raskusi olla. 'Aasta esimesel kolmel kuul tohtisime me rahandusministeeriumi ettekirjutusel välja maksta 25 protsendi asemel vaid 19,5 protsenti eelarvest, aga nüüd peaks kõik korras olema,' lisas ta. 'Teadusfond on ise jätnud midagi tegemata, meie oleme riigikassast saanud selle raha, mis meilt on küsinud. Meie poole pole pöördutud, nii ei oska me ka seda probleemi lahendada.'

Teadusfondi raamatupidaja Vilja Räim ütles, et fond on saanud küll kogu aprilli raha, kuid kuuemiljoniline auk lohiseb kuust kuusse fondi eelarves edasi.

Hetkel kuum