Tõnis Oja • 28. september 2000 kell 22:00

Referendumiga uus interventsioon?

Euro elas eile Taani rahvahääletuse lainel. Valimisjaoskondade juures läbiviidud küsitluste tulemusena võis prognoosida, et taanlased ütlevad ei. Seda meelt olid ka valuutaturud, mille tulemusena euro kurss liikus päeva esimesel poolel langussuunas. Pärastlõunal toimus aga ühisraha kiire tõus, sest Saksamaa Liidupanga juhatuse liige Klaus-Dieter Kuehbacher hoiatas, et juhul kui taanlaste otsus ei ohusta liigselt euro kurssi, võidakse korrata nädalatagust interventsiooni. Keskpankade sekkumine võib toimuda isegi Taani poolthääletamise korral, et kasutada ära positiivset meelestatust ning parimat võimalust efektiivseks tegevuseks.

Analüütikud on arvanud, et negatiivne referendumi tulemus kukutab eurot 2 USA sendi võrra, vabalangust suudab vältida vaid interventsioon. Positiivse tulemuse efekt euro kursile on väiksem ja lühiajalisem ? 1,5 senti euro kohta.

USA Föderaalreserv kulutas möödunud reedel interventsiooniks umbes 1,3 miljardit dollarit. Turuosalised hindasid varem summa suuruseks alla miljardi. Kui nii, siis oli tegemist viimase aja ühe massiivseima interventsiooniga. Eelmine suurem oli 1998. aasta juunis, kui koos Jaapani Pangaga kulutati 833 mln USDd.

Hetkel kuum