Ülo Toomsalu • 19. oktoober 2000 kell 6:27

Kaugekõne odavneb, kohaliku kõne hind jääb samaks

1. jaanuarist hakkab Eesti Telefoniga konkureerivat telefoniteenust pakkuma kümneid firmasid. Kaugekõned muutuvad odavamaks, aga igapäevahelistaja ja internetikasutaja jaoks kõige olulisem - kohaliku kõne minutihind - jääb esialgu samaks, kirjutab SL Õhtuleht.

Uninet ja Tele2 on kaks suuremat tegijat, kes kõneteenuste turul Eesti Telefonile konkurentsi pakkuma hakkavad. 'Eraldi traati me vähemalt esialgu vedama ei hakka,' ütleb Tele2 strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm.

Telefoniliinid on Eesti Telefoni omad. Konkurendid hakkavad täna veel monopoolses seisundis olevalt firmalt traate rentima. Sellepärast ei saagi kohaliku kõne hind odavneda ning rebimine tuleb vaid kaugekõnede pärast.

Uute konkurentide tulek ei vabasta niisiis telefonikasutajaid maksmast ka Eesti Telefonile uue telefoni saamiseks liitumistasu ja igakuist maksu. Vaid need (paar lokaalset erandit välja arvatud), kellel Eesti Telefoniga leping sõlmitud ja telefonitraadid, võivad kahe ja poole kuu pärast tõesti valida, millise operaatori kaudu helistada.

'Esimeses järjekorras lähevad odavamaks lauatelefonilt mobiilile helistamine, ning riigisisesed ja rahvusvahelised kaugekõned,' lubab sundseisust hoolimata Põldsamm. 'Tele2 suudab neid teenuseid pakkuda Eesti telefonist kaks korda odavamalt.' Kuid tuleval aastal ei teki mingit konkurentsi kohalike kõnede pidamisel ja interneti sissehelistamisteenuses.

'Kuid huvi kohaliku kõne vastu on meil tohutu,' kinnitab Põldsamm. 'Kohaliku kõne turg on suur eriti interneti sissehelistamisteenuse tõttu. See on ainuke turg, mis kasvab.

Hetkel kuum