Tellijaga suhtlemise, tehnohoolduse ja heakorra tagamise, ehitusremonttööde korraldamise ja järelvalve, kommunaal- ja teiste teenuste vahendamise ning finantsarvestuse puhul on selgelt määratletav haldaja funktsioon ja eesmärk. Rentnikega võib aga tekkida huvide lahknevus, mis avaldub eelkõige olemasolevate rendilepingute muutmisel ja kohandamisel uutele rentnikele sobivaiks. Sellises olukorras on haldur ühekorraga nii teenuse pakkuja ehk majaomaniku esindaja kui tellija ehk rentniku vahendaja rollis. Nende eesmärgid ja huvid on paraku vastandlikud.
Haldur on kaalukeeleks, kes peab kompromisse otsides saavutama mõlemaid rahuldava lõpptulemuse. Erimeelsuste vältimiseks peaks vara omanik hoolikalt läbi kaaluma võimalused, kuidas haldajat endaga ühes paadis hoida.
Parim lahendus on halduri õige motiveerimine. See võib olla näiteks igakuise haldustasu arvutamine reaalselt laekuvatest tuludest, mis ühtlasi innustab haldurit hoolitsema rendiste regulaarsete laekumiste eest.
Üha suuremat rolli hakkab kinnisvara haldamise juures mängima tegevuste standardiseeritus ehk regulaarsus ja dokumentide korrashoid. Väljakujunenud standardid hoiavad kokku halduri tööaega ning võimaldavad paremini optimeerida kulusid. Seetõttu on üha märgatavam majasiseste rendilepingute standardiseerimine ehk rentnikele sarnaste tingimuste pakkumine. Kogenud haldur oskab omanikust paremini ette näha probleeme lepingute täitmisel, mis võivad hilisel avastamisel omanikule vägagi kulukateks osutuda. Kuigi hästi hallatud majades tundub omanikele sageli, et asjad kulgevad probleemideta, on selle taga aastatepikkune sihikindel ja asjatundlik töö.
Turvalisuse ja kokkuhoiu suurendamiseks koostatakse üha enam majade sisekorraeeskirju ja hooldusraamatuid, mis mujal maailmas on standardiks kujunenud. Kõik see teenib lisaks kulude kokkuhoiule ka teist eesmärki ? tulude selge läbipaistvus, korras dokumentatsioon ja sissetöötatud standardid muudavad kinnisvara atraktiivseks potentsiaalsete investorite silmis. Ostuhuviliste rohkus tõstab kinnisvara likviidsust ja hinda.
Seega on professionaalse kinnisvarahalduri teenuse kasutamine omanikule kriitilise tähtsusega, suurendades õige töökorralduse korrektsete lepingute puhul omanike tulusid ning ühtlasi tõstes kinnisvara turuväärtust.
Seotud lood
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Enimloetud
3
Testi, kas oled targem kui Luik ja Rõtov
Viimased uudised
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Lisatud Saaremaa ettevõtete TOP
“Pakuti huvitavat võimalust, haarasin kinni“
Tagasi Äripäeva esilehele