Eesti sidefirmad võivad järgida Rootsi eeskuju

Viktoria Korpan 09. jaanuar 2001, 00:00

?Selline operaatorite koostöö kolmanda põlvkonna mobiilsidestandardi UMTS-võrgu arendamiseks oleks mõttekas ka Eestis,? ütles mobiilsidefirma ASi Ritabell (Q GSM) juhatuse esimees Toomas Peek eile. ?UMTS-tehnoloogia on niigi kallis. Koostöö tulemusena läheksid aga operaatorite jaoks ka riskid väiksemaks.?

Peegi hinnangul oleks selline kokkulepe operaatoritele kasulik, sest operaatorid jagaks UMTS-võrgu väljaehitamiseks vajalikke investeeringuid. ?Muidu peaks iga operaator tegema umbes sama suure kulutuse, mis seni on EMT teinud oma võrgu väljaehitamiseks,? lausus Peek. ?Eesti turg on väike, võrgu väljaehitamine on kallis ja tasuvusaeg on ülipikk.?

Eestis hakatakse kolmanda põlvkonna mobiilside UMTS-litsentse välja andma orienteeruvalt 2002. aasta lõpus. See, kas hakkavad Eesti firmad Telia ja Netcomi taolist koostööd tegema, sõltub aga Toomas Peegi sõnul firmade omanike tahtest.

Mobiilsideoperaatorile EMT-le ja Q GSMile kuulub kokku umbes 80 protsendi turust.

Q GSMi sõsarfirma Tele2 ehk Levicom Broadband on selle aasta alguses alustanud Eesti Telefoni kõrval telefoniteenuste pakkumist.

ASi Eesti Telekom juhatuse esimehe Jaan Männiku sõnul on küll teoreetiliselt võimalik, et ka Eestis võivad mobiilsideoperaatorid käituda sarnaselt Rootsi Telia ja Netcomiga ning ühendada jõud UMTS-võrgu väljaehitamiseks. ?Aga selliseid läbirääkimisi ei ole meil olnud,? ütles Männik. ?Arvatavasti järgib Eesti sama malli, mis mujal Euroopas ? igal operaatoril on oma litsents.?

?Ma ei usu, et sel uudisel on Eestis mõju,? rääkis Männik. ?Tehing on Rootsi turusituatsioonist tingitud ? suur ja domineeriv ettevõte Telia leiab üles mobiilside kolmanda põlvkonna litsentsita ilma jäämise tõttu tekkinud olukorrale lahenduse. Mujal võib Telia UMTS-litsentsi saada.?

?Netcomi-Telia uudis puudutab ainult Rootsi turgu,? sõnas Netcomi tütarfirma OÜ Levicom Broadband (Tele2) strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm.

Põldsammi sõnul on aga Netcomi ja Telia vahel sõlmitud kavatsuste protokolli ühisettevõtte moodustamiseks kolmanda põlvkonna mobiilsidevõrgu väljaehitamiseks ja haldamiseks eeskujulik näide heast tehingust ja ärilisest mõtlemisest.

?Väga paljudes inimestes on see uudis tekitanud üllatusliku emotsiooni ? ?kuidas nii, et igipõlised vaenlased panevad leivad ühte kappi?!?, ärilises mõttes on aga see briljantne tehing,? lausus Põldsamm. ?Eestis lähtutakse äri tehes aga tihtipeale isiklikest emotsioonidest.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing