Toll käivitab internetitolli

Tanel Raig 16. jaanuar 2001, 00:00

Möödunud aasta detsembris käivituma pidanud projekt annab neljale firmale ? kullerfirmad DHL ja TNT, ekspedeerimisfirmad Air Cargo Estonia ja Schenker-BTL ? õiguse deklaratsioonide elektroonseks edastamiseks ja selle alusel kauba vabastamiseks. Projektis osalevad firmad on lepingud allkirjastanud, tolliameti allkirjad lepingutel esialgu veel puuduvad. Tallinna tolliinspektuuri juhataja kt Toivo Toominga kinnitusel allkirjastab tolliamet lepingud sellel nädalal. Seejärel luuakse projektis osalevatele firmadele juurdepääs tolli operatiivserverile, misjärel projekt käivitub.

Projektis osaleva kullerfirma TNT Eesti juht Asko Talu ütleb, et loodab oma firma liitumist projektiga jaanuari lõpus. Talu sõnul ei käivitunud projekt esilagu plaanitud detsembris ootamatult ilmnenud tehniliste probleemide tõttu. TNTs näiteks selgus, et TNT rahvusvahelises sisevõrgus olid nii suured tulemüürid, et elektroonsete deklaratsioonide vahetamiseks tolliga oli vaja tellida eraldi interneti liin.

Toominga sõnul selguvad tõsisemad tehnilised probleemid pärast projekti paarinädalast tööd. Siis toimub projektis osalejate vahel nõupidamine, kus selgitatakse tekkinud ebakõlasid ja tehnilised tõrkeid. Toominga kinnitusel ei ole lähiajal plaanis projektis osalevate firmade arvu kasvatada, kuigi on teada, et sooviavalduse ühinemiseks on esitanud juba Elcoteq. Firmadel, kellel on siiski plaan tulevikus taotleda süsteemiga ühinemist soovitab Toomingas eelkõige tähelepanu pöörata inimeste kvalifikatsioonile. ?Firmas peab leiduma inimene, kes on võimeline korrektselt vormistama tollidokumente ja julgeb võtta vastutuse andmete õigsuse eest,? ütleb Toomingas. Tase peab Toominga sõnul olema eriti kõrge kaubakoodide määramisel, sest kui kaup on valesti kodeeritud on valed kõik maksud ja vale ka statistika.

Tallinna tolliinspektuur on elektrooniliste kaubadeklaratsioonide aktsepteerimise projekti ettevalmistanud möödunud aastast. Deklaratsioonide elektroonsel aktsepteerimisel toimub kauba vabastamine paari minuti jooksul pärast deklaratsiooni saatmist tolliameti serverisse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing