Pärast Elcoteqi raske tööd leida

Viktoria Korpan 05. veebruar 2001, 00:00

?Kahtlen väga, et need 600 Elcoteqi töötajat, kellega lepingut lõpetetakse, suudavad samalaadset tööd leida,? rääkis elektroonikafirma OÜ Fabec Elektroonika tegevdirektor Andrei Nassonov reedel.

?Kui Elcoteqi mitte arvesse võtta, siis Tallinnas ja Tallinna lähiümbruses asuvate elektroonikaettevõtete vajadus oskustööliste järele on umbes 100 inimest aastas,? ütles Nassonov. ?Ka meie kavatseme võtta töötajaid juurde, aga see juhtub aasta teisel poolel ja siis loome 10?15 uut töökohta.? Praegu töötab Fabec Elektroonikas 60 inimest.

Elcoteqi juhid teatasid reedel, et töökohtade arvu vähendatakse lepingutega töötajate arvel ning uue tehase teise järgu laiendusehitus ja käikulaskmine külmutatakse kuueks kuuks.

?Nende töötajatega on sõlmitud leping kindlaks ajaks ja nad teadsid tööle asudes, et lepingut võidakse nii lõpetada kui ka pikendada,? ütles ASi Elcoteq Tallinn tegevjuht Panu Kaila.

?Tegelikult oleme väga rahul Eesti tehase töötajate ja nende töö kvaliteediga. Meil on plaanis Eestis laieneda, uue ehitise teine osa hakkab hiljem ka tööle,? ütles Kaila. ?Meie suurklient Nokia on teatanud, et ta kavatseb suurendada allhanke osa oma kogutoodangust 10 protsendilt 20 protsendile. Me ei tea veel täpselt, kuid loodame, et see mõjutab positiivselt ka Elcoteqi.?

Elcoteqi tehase üks töötajaid rääkis, et juba praegu istub palju inimesi kodudes tööd oodates. ?Need, kes ootavad kodus tööd, saavad üheksa krooni tunnis,? sõnas naisterahvas. ?Kui istuda niiviisi kuu aega kodus ja ainult oodata, saab miinimumpalga kätte.?

Tallinna tööhõiveameti direktor Marju Rein ei soovinud Elcoteqis toimuvat kommenteerida. ?Ajaleheartiklid ajavad neid Elcoteqis töötavaid naisi ainult segadusse,? sõnas Rein. ?Need naised on niigi ?okis, käivad pidevalt meie juures.?

?Ei ole vahet, kas töökohti jääb vähemaks Tallinnas või Pärnus ja kas kaob 10 või 600 töökohta,? ütles Rein siiski. ?Töö leidmine on igal pool raske probleem.?

Tallinnas on töötuse tase eelmise aasta seisuga olnud umbes viis protsenti töövõimelisest elanikkonnast. Statistikameti andmeil oli Eestis 2000. aasta III kvartali seisuga üle 91 000 töötutut vanuses 15?69 aastat, neist naisi 45 000, töötuid muulasi oli 41 000. Elcoteqi Tallinna tehase töötajatest moodustavad vene keelt kõnelevad naised umbes 75 protsenti.

Kui töökohta kaotab 600 Elcoteqi töötajat, kelle netopalk on umbes 3000 krooni kuus, jääb riigil saamata 5,04 miljonit krooni tulumaksu aastas. 44 protsenti sellest ehk 2,2 miljonit läheb riigi eelarvesse ja 56 protsenti ehk 2,8 miljonit krooni ? Tallinna linna eelarvesse.

Eelmisel aastal sai viie miljoni eest korraldada kriminaalpreventsiooni alaprogrammi, eraldada toetusi õpilas- ja üliõpilasorganisatsioonidele ja toetada maakondlikke üritusi. 4,5 miljonit krooniga saaks ettevõtluseks stardiraha vähemalt 450 töötut vastavalt töötu sotsiaalse kaitse seadusele.

?Viis miljonit on Tallinna jaoks täiesti arvestatav summa, aga ega kõik need 600 inimest töötuks ei jää,? sõnas Tallinna füüsiliste isikute maksuameti direktor Triinu Rohtla.

Elcoteq vähendab töötate arvu 800 võrra ka Ungari tehases, kus praegu on sama palju töötajaid kui Tallinna tehases ehk 3200 töötajat.

Elcoteq avaldas reedel majandustulemused, mille kohaselt kasvas kontserni käive ligi kolm korda 34,6 miljardile kroonile, tegevuskasum oli 1,04 miljardit krooni ning kasum aktsia kohta kuuekordistus. Reedel tõusis Elcoteqi aktsia 2,5 protsendi võrra. 26. veebruaril, kui Ericsson teatas mobiiltelefonide tootmise lõpetamisest, odavnes Elcoteqi aktsia üle 50 protsendi võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing