Kehv toit teeb hambad auguliseks

Eha Laanepere 02. märts 2001, 00:00

?Lapsed ammutavad infot igalt poolt, usuvad seda ? ja õigesti teevad,? ütleb dr Rausi kliiniku hambaarst Irene Raus.

Kisa ja pahandusega visiite, kui hambaarstil lastakse kuidagimoodi ainult valu ära võtta, aga mitte mingil juhul auke parandada, tuleb ette haruharva.

Kuigi hammaste hügieeniga on lood paremad kui kunagi enne, ei kao katkised hambad kuhugi. Sest kuigi pärime oma vanematelt paljugi head, saame me neilt ellu kaasa ka igasugu hädasid, sealhulgas pahatihti viletsad hambad.

Kõige hullemas olukorras on need, kelle mõlemal vanemal on kehvad hambad. Kui geenid on sellised, siis võib kasvõi hommikust õhtuni igasuguseid hügieeniprotseduure teha, aga hambad võivad ikkagi alatasa auke täis olla. Kui vanematelt on päritud tugevad hambad, siis võivad need olla säravvalged ja terved isegi juhul, kui need vahel pesemata unustada.

Kuid hammaste eest hoolitsemiseks kulutatud aeg ei jookse mööda külgi maha. Hambahaigustest päriselt lahti ei saa, aga vaenulike bakterite hävitustegevusele annab pidurid peale panna küll.

?Kuitahes vastumeelne käik hambaarsti juurde ka poleks, tuleks hoolitseda selle eest, et kõik augud saaksid võimalikult väikesena kinni plommitud,? rõhutab Raus. Kui hambad hullusti ei lagune, piisab ühest hambaarsti külastusest aastas.

Kui teil on pärast sööki tahtmine hambaorgiga toidujäänuseid urgitseda, siis on hammastes tõenäoliselt auk või lagunenud plomm, mida seal olla ei tohiks. Kellel on hambarida lihtsalt hõredam, sellel on tavaliselt hambavahed piisavalt suured, et toit neisse ei koguneks. Hambaauku kogunevat toitu söövate mikroobide elutegevuse tulemusel tekib sinna happeline keskkond, mis soodustab hamba edasist lagunemist.

Ka suitsetajad on ise oma hammastele nuhtluseks, sest tubakaplekid on mikroobidele teretulnud kogunemiskoht. Nende elutegevuse tagajärjel tekib seesama hape, mis hammastesse ajapikku visa järjekindlusega auke puurib.

Kuid mitte ainult hambaauke ei tuleks silmas pidada. Krooniline põlvkonnast põlvkonda korduv häda on parodontiit ehk hambakõrvalkoe-põletik. Igemete ja hamba vahele tekib hambakivi, mis laieneb ka hammaste pinnale. Kui igeme juurest tuleb lahti justkui hambatükk, siis on see tegelikult hambakivi.

Tüüpiline hambakivi esinemiskoht on alumiste esihammaste tagaküljel. Kui keele alla jääb konarlik pind, on kuri karjas. Samas ei tähenda sile hambapind iseenesest seda, et hambakivi pole.

Hambakivi vastu aitab operatsioon

Parodontiidi käes kannatajad peaksid laskma regulaarselt hambaarstil hambakivi eemaldada ja tegema läbi põletikuravi. Kirurg võib igemetaskud väiksemaks opereerida, et hambakivil poleks kogunemiskohta.

Rausi sõnul räägivad hambad inimese tervisliku seisundi kohta rohkem, kui arvata osatakse. Kui kivi koguneb hammaste peale, siis ilmselt lubjastuvad ka veresooned. Ja kui augud tekivad kiiremini, kui arst neid parandada jõuab, siis viitab see tugevale kaltsiumipuudusele mitte ainult hammastes, vaid kogu luustikus. Kuna luumuutused ei sünni üleöö, siis näitavad lagunevad hambad protsessi, mis on alanud juba aastate eest.

Seepärast ? kes ihkab säravat hambarida, peaks tervislikult toituma. Ja tervisliku toitumise põhinõuded on ühedsamad, ükskõik kas seda teha kehakaalu normis hoidmise, luuhõrenemise vältimise või tervete hammaste nimel.

Ei kaalujälgijad ega hambaarstid ei soovita poeletilt arutult maiustusi korvi kühveldada. Suhkur jätab hammaste peale katukorra, mida bakterid hirmsasti armastavad. 20?30 minuti pärast suudab küll ka sülg ise bakteritega võitlusse asuda, aga kui siis näiteks lonks kokakoolat võtta, kaob loomulik kaitsevõime jälle pooleks tunniks.

Ja kuigi porgandit peab puhastama ja kapsast hakkima, on hambad selle vaeva eest tänulikud.

Hammastele ei meeldi ka see, et kogu toit on liiga peeneks tehtud. Närimine treenib lõualuid ja puhastab hambaid mehhaaniliselt. Kuid tervislik toit ei tähenda ainult toore juurvilja järamist. Näiteks porgandist saab kergelt õlis hautades kätte A-vitamiini, mis toorena kättesaamatuks jääb.

Kaltsiumi vajavad kõik, eelkõige kasvueas lapsed ja titeootel naised. Kaltsiumi päevaannuse saamiseks tuleb iga päev piimatooteid süüa ja võimalikult palju oma nägu päikesele näidata.

Vitamiinipreparaate kaltsiumivajaduse rahuldamiseks Raus eriti ei soovita: ?Alati on tervislikum süüa vitamiinirikast toitu. Ainult siis, kui seda on vähe, võib mõõdukalt vitamiinitablette juurde võtta.?

Viimase aja teadusavastused on päevavalgele tirinud veel ühe salakavala vaenlase, keda seni pole hammaste lagunemisega kuidagi seostada osatud. See patuoinas on stress. Ärevuse all kannatava inimese organismi biokeemiline seisund läheb paigast ära. Ka meeleolulangus lammutab hambaid päris tõsiselt.

Pole viimased kakskümmend aastat hambaarsti juures käinud. Mul on uskumatult halvad mälestused, olen kunagi väga haiget saanud. Hambad on mul aga, jah, suhteliselt terved. Kaks katkist hammast on küll selle aja peale tekkinud.

Hambaarsti juurde minek pole mitte ainult julguse küsimus, see on ikka ka raha taha pidama jäänud. Aga küll ma varsti lähen. Tütar, kellel on endal väga terved hambad, ajab ka peale, et läheksin.

  • Hambaraviteenuste eest saab maksta ka Ego järelmaksukaardiga, seda kõigis hambaraviasutustes, kus on olemas makseterminalid.

huvitav link
www.hambaarst.ee on valmimisjärgus link. Kui see korralikult tööle hakkab, saab igaüks interneti teel endale sobivat hambaraviasutust või hambaarsti otsida. Ühtlasi on tulevikus võimalik selle lingi kaudu hambaravihindu võrrelda. Kindlasti on kasulik teada, et hambaaugu parandamine on Põlvas näiteks poole odavam kui Tallinnas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing