Välisfirma asukoha tõendamine

Margit Aav 05. märts 2001, 00:00

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 40 kohaselt on juriidilise isiku asukohaks koht, kus asub tema juhatus või juhatust asendav organ, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Sama seaduse § 134 lõigete 1 ja 2 kohaselt kohaldatakse välismaise juriidilise isiku õigus- ja teovõime suhtes selle maa seadust, kus asub tema juhtorgan. Kui välismaise juriidilise isiku põhitegevus ei toimu maal, kus asub tema juhtorgan, kohaldatakse selle maa seadust, kus toimub juriidilise isiku põhitegevus.

Tulumaksuseaduse (TMS) § 10 lõikes 1 ei defineerita madala maksumääraga territooriumi kui sellist, vaid vastaval territooriumil asuvat juriidilist isikut. Kui erinevat liiki juriidiliste isikute teenitud või jaotatud kasumilt võetava maksu suurus on erinev, siis loetakse territoorium madala maksumääraga territooriumiks ainult nende juriidiliste isikute suhtes, kelle puhul maksu suurus vastab madala maksumääraga territooriumi tingimustele.

Eesti ettevõtte tehingupartneriks võib olla mitteresidendist juriidiline isik, kes on küll asutatud nn valgesse nimekirja kantud riigis, kuid kelle juhatus ja aktsionärid asuvad väljaspool seda riiki ning kelle äritegevus toimub väljaspool selle riigi jurisdiktsiooni. Samuti ei pruugi konkreetne ettevõte selles riigis maksukohustuslane olla. Tulenevalt eeltoodust ei piisa maksuametile välisfirma asukoha tõendamiseks välisriigi juriidilise isiku asutamistunnistusest.

Mitteresidendist juriidilisele isikule makstavaid teenustasusid võib maksustada lähtuvalt TMS § 41 p 10 sätetest juhul, kui nimetatud mitteresident tõendab, et tema põhitegevuse asukohariigis tema teenitud või jaotatud kasumilt võetav maks on suurem kui 2/3 tulumaksust, mida Eesti residendist füüsiline isik peaks maksma niisama suurelt ettevõtlustulult pärast seadusega lubatud mahaarvamiste tegemist. Samuti ei loeta teda madala maksumääraga territooriumil asuvaks, kui tema aastatulust üle 50% on saadud TMS § 10 lõikes 2 kirjeldatud tegevusest.

Konkreetsele ettevõttele kohaldatava maksumäära või konkreetse ettevõtte põhitegevusala tõendamiseks sobib välisriigi pädeva maksuvõimu välja antud tõend. Samuti sobib selleks otstarbeks täidetud ning välisriigi pädeva maksuvõimu kinnitatud vorm TRM. Vastasel juhul kuulub tulumaks kinnipidamisele tulumaksuseaduse § 41 punkti 11 kohaselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing