Teenuste nimekiri pikenes

Heiki Linnamägi 14. mai 2001, 00:00

Mitmetel firmadel on ette tulnud olukordi, kus välismaine partner tõrgub maksmast temale teenuse eest esitatud arvel toodud käibemaksu. See sunnib mõtlema, ehk on võimalik teenust kajastada teenuse ekspordina.

Alates aprillist pikenes teenuste nimekiri, mida saab käsitleda teenuse ekspordina ja mida seetõttu maksustatakse käibemaksumääraga 0. Nimelt muutis rahandusminister oma 24.09.1996 määrusega kehtestatud ?Teenuse ekspordi loetelu ning kauba ja teenuse ekspordi tõendamise korda?. Muudatus jõustus käesoleva aasta aprillikuus.

Käibemaksuseaduse § 13 lõike 4 punkti 2 alusel teenuse ekspordina käsitletavate teenuste nimekirja tehti täiendusi, mis laiendavad teenuste ringi, mida saab käsitleda teenuse ekspordina.

Nendeks teenusteks on teenused, mida Eestis osutatakse välismaisele juriidilisele isikule, kes ei tegele Eestis ettevõtlusega ja kes ei oma Eestis filiaali ega registreeritud püsivat tegevuskohta või kellele teenuse osutamine ei ole tema filiaali või Eestis registreeritud püsiva tegevuskohaga seotud.

Muudatustega suurendati oluliselt ekspordina käsitletavate teenuste hulka. Osa nimetatud teenuseid ei olnud kuni 01.04.2001 aprillini võimalik käsitleda teenuse ekspordina. Näiteks rahvusvahelise interneti püsiühenduse teenus.

Kui varem esitati mitmesuguste teenuste eest arveid konsultatsiooniteenuste nime all, siis nüüd on võimalik maksuriskita neid teenuseid kajastada teenuse ekspordina.

Järgnevalt muudatustest teenuste nimekirjas. Lisaks konsultatsiooniteenustele saab nüüd ekspordina kajastada ka raamatupidamis-, õigus-, audiitori-, inseneri- ja andmetöötlusteenuseid.

Seni kajastasid ettevõtjad neid teenuseid tihti arvel konsultatsioonina, kuid nüüd on võimalik nimetada asja õige nimega.

Senine redaktsioon, milles ekspordina sai käsitleda informatsiooniagentuuridele informatsiooniteenuste osutamist, asendati oluliselt laiema teenuste ringiga. Alates aprillist 2001 saab ekspordina käsitleda infoteenuseid ja elektroonilisel teel informatsiooni edastamise teenuseid.

Vana redaktsiooni on parandatud autoriõiguste, patentide ja kaupade kasutusõiguse müügi osas. Uus redaktsioon käsitleb teenuse ekspordina autoriõigusega kaitstud teoste ja tööstusomandi õiguste kasutusõiguse võõrandamist.

Samuti täiendati teenuse ekspordi tõendamise korda. Seni pidi teenuse eksport olema üldjuhul tõendatud kirjaliku lepingu ja arvega, kuid nüüd sobib lisaks arvele tõenduseks ka ?muu tehingu toimumist tõendav dokument?. See muudatus lihtsustab eelkõige väiksemate tehingute ekspordi tõestamist, sest nõue iga tehingu kirjaliku lepingu sõlmimise kohta ei ole põhjendatud. Eksporttehingu tõestamiseks sobib näiteks kliendi ja ettevõtja vaheline kirjavahetus, koopia avaldatud reklaamist jms.

Asjaolu, et teenus on kantud eksporditavate teenuste nimekirja ja see osutatakse mitteresidendile, ei ole piisav, et kajastada teenust ekspordina. Tuleb selgitada, kas mitteresident tegeleb Eestis ettevõtlusega või omab Eestis filiaali või registreeritud püsivat tegevuskohta või kas teenuse osutamine on tema filiaali või püsiva tegevuskohaga seotud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing