Suurenenud reklaamikulutused toetuvad headele majandustulemustele

Mari-Liis Eensalu 15. mai 2001, 00:00

Käesolev aasta algas turundajatele aktiivse reklaamitegevusega: hinnanguliselt olid reklaamikulutused esimeses kvartalis 16% võrra suuremad kui aasta tagasi. Meediareklaami turu kogumaht ulatus ligi 160 miljoni kroonini kvartalis.

Ettevõtted toetusid suurema reklaamieelarve planeerimisel eelmise aasta headele majandustulemustele. Tarbijate sissetulekute ja tarbimiskulutuste kasvu kõrval sunnib mitmete valdkondade ettevõtteid reklaamitegevusse rohkem investeerima konkurentsi tihenemine. Näiteks kuuluvad kaks sideteenuste pakkujat (Levicom ja Eesti Telefon) reklaamijate esikümnesse.

Meediakanalitüüpide vahel jagunesid reklaamikulutused järgmiselt: ajalehed ? 51%, ajakirjad ? 13%, televisioon ? 21% , raadio ? 11% ja välimeedia ? 4%.

Kõige rohkem kasvas kanalitüüpide arvestuses ajalehtede ja raadiote tulu, vastavalt 18% ja 17%. Samas suurenes reklaamimaht vähemalt 10% võrra ka teistes vaatlusalustes kanalitüüpides ? televisioonis, välimeedias ja ajakirjades.

Elektroonilises meedias on rahalise kasvu kõrval toimunud veelgi ulatuslikum reklaami mahuline kasv: suurenenud on allahindlusprotsendid, mahulist kasvu mõjutavad ka erikokkulepped suurklientidega.

Tootegruppide lõikes panustasid eelmise aastaga võrreldes kõige rohkem reklaami mittealkohoolsete jookide turundajad (peamiselt Coca-Cola).

Esimesse kvartalisse langesid mitmete suurte reklaamijate olulised kampaaniad, mõjutades positiivset kogutulemust. Reklaamijate pingerea esiviisikusse kuulusid Colgate-Palmolive, Procter & Gamble, Coca-Cola, Levicom ja Unilever. Colgate-Palmolive toetas aktiivselt nii Colgate?i, Palmolive?i kui ka Ajaxi kaubamärke. Procter & Gamble reklaamis esimeses kvartalis kokku 25 erinevat kaubamärki. Coca-Cola tegi põhikaubamärgi kõrval tugevalt Fanta ja Sprite?i reklaami ning tõi turule Minute Maid mahlad.

Kaubandussektori areng ja konkurentsi tihenemine peegeldub reklaamipanuste jätkuvas kasvus.

Majanduse üldist paremat seisundit kinnitavad äriteenuste ja kinnisvara pakkujate suuremad reklaamipanused. Samas oodatakse majanduskasvu tulemusena, et ka igapäevatoodete tarbimiskulutused kasvavad ? keskmisest enam teevad reklaami ka kodutarvete, kosmeetika ja isikliku hügieeni toodete tootjad, turustajad.

Esimese kvartali reklaamimahu kasv annab lootust positiivseks reklaamiaastaks. Ometi ei maksaks veel kaugeleulatuvaid järeldusi teha, sest kasv võib olla paljuski mõjutatud suurte reklaamijate kampaaniate ajastusest.

Eeltoodud andmed põhinevad Emori reklaamikulutuste uuringul Adex, mis trükimeedia ja televisiooni osas põhineb pideval monitooringul ning raadio ja välireklaami osas meediakanalitest kogutud teabel.

Reklaamikulutuste rahalise suuruse hindamise aluseks olid meediakanalite hinnakirjades toodud maksumused, mida on eksperthinnangutele toetudes vähendatud allahindluste, tasuta või osaliselt tasutud reklaami arvestamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing