Algab Sillamäe jäätmehoidla saneerimine

28. mai 2001, 14:46

Järgmisel nädalal alustatakse Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla saneerimise põhitöid.

Tänaseks on Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidlal tehtud ehituse ettevalmistustööd. Rahvusvahelise konkursi käigus on 7 pakkuja hulgast valitud töövõtjaks OÜ Eesti Ehitus, kes peab ehitustööde I järgu lõpetama 2002. aasta septembriks. Esimese järgu töödeks koos senise ettevalmistusega kulub ca 78,25 miljonit krooni (5 mln eurot).

Kõik tööd on planeeritud lõpetada 2006. aastal. Jäätmehoidla saneerimisprojekti üldmaksumus on 20 mln eurot ehk 312 miljonit krooni.

Tervikprojekti finantseerimises osalevad Euroopa Liidu Phare ning Norra, Rootsi, Taani ja Soome riik. Eesti riik rahastab Sillamäe projekti riigieelarvest ja laenuga Põhjamaade Investeerimispangalt.

Sillamäe jäätmehoidla saneerimist juhib AS ÖkoSil, mis moodustati 1998. a.
Eesti keskkonnaministeeriumi ja Silmet Grupi poolt. Tehnilise projekti on koostanud Saksa firma Wismut GmbH.

Kavandatu realiseerimisel saab Sillamäe jäätmehoidlast esimene keskkonnakaitseliselt suurel määral ohutustatud ja korda tehtud uraaniobjekt Kesk- ja Ida-Euroopas. Eesti mastaabis on see kõigi aegade suurim keskkonnakaitserajatis.

Jäätmehoidlas toimuva vajumise tõttu jääb suurema saaste kontsentratsiooniga vesi läbi tammi merre imbuma siiski veel umbes 10 aasta jooksul.

Sillamäe jäätmehoidla kaldakindlustuse nurgakivi panek toimub teisipäeval, 5. juunil, rahvusvahelisel keskkonnapäeval kell 14.00. Nurgakivi panekule on kutsutud kõigi asjaosaliste, sealhulgas EV valitsuse, Euroopa Komisjoni, rahvusvaheliste rahastajate, Põhja-Euroopa riikide, kohalike omavalitsuste, töövõtjate jt. esindajad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing