Tehnoloogiasektori uus buum vähetõenäoline

Kaja Koovit 18. detsember 2001, 00:00

Viimastel nädalatel on lootused maailmamajanduse halvima seisu seljataha jätmisest kergitanud ka selliste 1990ndate aastate aktsiaturu tähtede nagu Cisco Systemsi ja Applied Materialsi aktsiaid.

Kuigi 2000. aasta 10. märtsil saavutatud ajalooliselt kõrgeimast tasemest on Nasdaq jätkuvalt 60% võrra madalamal tasemel, loodavad sektori fännid, et olukord paraneb.

Nasdaq on 21. septembri madalseisust teinud läbi ligi 40protsendilise tõusu ning nii mõnigi analüütik prognoosib järgmiseks aastaks jätkuvat tehnoloogiasektori aktsiate hinnarallit.

Dow Jonesi tööstuskeskmine on sama ajaga kerkinud ?vaid? 14,5%.

Majandusleht The Wall Street Journal kirjutas, et vaatamata viimaste kuude kiirele hinnatõusule ning investorite lootustele ei kinnita ei enamiku analüütikute arvamus ega ka ajalooline kogemus, et tehnoloogia- ja telekommunikatsiooniettevõtete aktsiad suudaksid börsid taas rektorkõrgustele vedada. Perspektiivikaks võivad majanduslehe hinnangul osutuda hoopis vähem eufooriat tekitanud finants-, energia-, teenuste- või hoopis mõne seni vähetuntud sektori aktsiad.

?Ajalooliselt ei ole teada ühtki pretsedenti, et hinnatõusu oleks juhtinud eelmise ralli korraldanud sektori ettevõtted,? lausus Clipper Fondi juht Jim Gipson.

Legg Masoni fondijuht Bill Miller sõnas, et millegipärast kipuvad inimesed pärast aktsiaturul toimunud suuri langusi panustama just eelmist tõusu vedanud aktsiatele. Viimased suudavad tavaliselt küll langustrendi murdmisele järgnevatel esimestel kuudel näidata suurt tõusu (samamoodi nagu telekomi- ja tehnoloogiasektori aktsiad praegu), kuid tavaliselt ei suuda nad enam uut tõeusutrendi vedada, kinnitas Miller. Tema väljaöeldut pooldavad ka paljud teised analüütikud.

Aktsiaturu ajalugu on tulvil turuliidrite seas toimunud tormilisi muutusi. Nõnda tõusid naftafirmade aktsiad 1970ndate aastate lõpus, kuid järgnevatel aastatel jäid oluliselt alla turu keskmisele tasemele. Seda isegi siis, kui väärtpaberiturg paranes 1982. aasta langusest. Niinimetatud Nifty 50 aktsiad, mille hulka kuuluvad näiteks Xerox ja Polaroid, tegid tõusu läbi 1970ndate alguses ning püsisid tugevana ka turu üldise nõrkuse ajal 1973. aastal, kuid hakkasid seejärel kukkuma.

Tehnoloogiasektorisse uskujad väidavad, et ühelgi teisel tööstusharul ei ole tehnoloogiaga samaväärset kasumikasvu potentsiaali.

Skeptikud seevastu väidavad, et viimaste kuude hinnatõus annab küll tunnistust sektori elujõust, kuid aktsiad on kasumiootusi arvestades väga kallid, lisaks on nad tuntud oma kõrge volatiilsuse ning ebameeldivate üllatuste poolest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing