Ülo Toomsalu • 15. jaanuar 2002 kell 6:07

Kallis radar jõuab Eestisse hiljemalt aastaga

239 miljoni krooni eest ostetud kolmemõõtmeline primaarradar Eesti õhuruumi kontrollimiseks jõuab kohale selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses, ütles kaitseminister Jüri Luik eile riigikogus, kirjutab Eesti Päevaleht.

Luige sõnul on USA ja maailma suurimalt relva- ning radaritootjalt, firmalt Lockheed Martin ostetud radar FPS-117 kasutusel peaaegu kõikides NATO liikmesriikides.

Ostetav radar sobib kokku Eesti õhuväe õhuseire tehnikaga, mis on samuti toodetud firmas Lockheed Martin ning mille kinkis Eestile USA valitsus, rääkis Luik.

Ta lisas, et radariostu riigihanke konkursil tegi kaitseministeerium enne otsuse langetamist ära väga põhjaliku analüüsi parima pakkuja selgitamiseks, kusjuures kasutati ka Soome ja Taani sõjaväeeksperte.

Luigele esitas riigikogus radariostu kohta järelepärimise keskerakondlasest rahvasaadik Peeter Kreitzberg, kes seadis kahtluse alla valitsuse otsuse osta just Lockheed Martini radar aga mitte mõne teise firma pakutud radar.

Kreitzberg kahtlustas, et riik on põhjendamatult ostnud liiga kalli radari, kui sama hea radari oleks saanud näiteks Itaalia firmalt Alenia Marconi Systems ja seda 43 miljonit krooni odavamalt.

Hetkel kuum