Raul Puusepp • 6. november 2002 kell 22:00

Tartu keskus areneb plaanipäraselt

Mis puudutab Tartu Kaubamaja hoone ehitust, siis selle arengu kallal töötavad inimesed päevast päeva, kuigi nende töö vilju hetkel tõepoolest käega katsuda ei saa. Tegu on olulise kinnisvaraarendusliku projektiga, millest rääkides tuleb hinnata ettevalmistustööde sisu ja ulatust, kaaluda muutuvas majanduskeskkonnas projekti funktsioone ning otstarvet.

Pärast põhjalikumat kaalumist võis AS Tallinna Kaubamaja Kinnisvara avalikkusele teatada otsusest, et Hansakvartalisse ehitatakse nüüdisaegne kaubandus-, äri- ja bürookeskus kogupinnaga üle 20 000 m2. Majja sobivad üksteist täiendama tegevusalad alates kinost ja bowlingusaalist ning lõpetades pankade ja kindlustusfirmade teeninduspunktidega. Kandev idee on koondada kaubandust, toitlustust, meelelahutust, teenindust jm äritegevust ? luua inimestele mitmeti kasulik koht.

Tartu Kaubamaja võtab enda alla umbes poole hoonest. Kaubamaja ja väiksemate kaubandusettevõtete toomine sama katuse alla loob sünergia, mis tagab kõigi äride suurema edukuse. Ärikeskus tervikuna lisab Tartule asjalikkust, tsentraliseerib äritegevust ja loob uusi võimalusi tegusatele inimestele ka vanalinnast väljaspool. Keskus avab uksed sügisel 2004. Julgeme öelda, et hoonestuse rajamine ses asukohas ja sel kujul on põhjendatud.

Pole vähimatki alust väitel, justkui oleks Kaubamaja suurosanik Jüri Käo ettevõtte kogu vaba raha raudtee erastamisse suunanud ning seetõttu Tartu arendusprojekt seiskunud. Jüri Käo on küll üks Kaubamaja suurosanik, kuid tema ja Kaubamaja vahele ei saa mingil juhul panna võrdusmärki. Tartu Kaubamaja arendusprojekt ei ole seiskunud. Miks on aga Tartu kesklinnas kaks aastat olnud auk ning pealtnäha pole arendustegevust toimunud?

AS Tallinna Kaubamaja Kinnisvara soetas kolm kinnistut (Vanemuse 2, Riia 1, Küüni 14) kogupindalaga üle 8000 m2 2001. a. Hansakvartal paikneb Tartus ajalooliselt olulises paigas. Krunti ostes oli ette teada, et seda saab arendama hakata alles pärast arheoloogilisi kaevetöid. 2001 teostati mullatöid ja arheoloogilisi päästekaevamisi ca 2000m2 suurusel maa-alal. Tänavu tehti linnaarheoloogilisi päästekaevamisi uue Tartu Kaubamaja alusel ca 200 m2 suurusel maa-alal Hansakvartalis. Täiendavad tööd käisid 2000 ruutmeetril.

Arheoloogiliste kaevetööde lõppemise ajaks tänavu 4. oktoobril oli meil paigas konkreetne arendusplaan ning ajagraafik. Kinnisvaraala tundvale inimesel on selge, et head krunti tahetakse väärtustada ka hea ehitisega. AS Tallinna Kaubamaja Kinnisvara peab oluliseks hoone visuaalset poolt, funktsionaalsust ning sobivust Tartu linnapilti. Leidmaks võimalikest lahendustest parimat, kuulutasime oktoobris koos Eesti Arhitektide Liiduga välja arhitektuurikonkursi. Tööde tähtaeg on jaanuar 2003. Projekt välja valitud, alustatakse kohe projekteerimist ning samal sügisel ehitust. Samuti peab AS Tallinna Kaubamaja Kinnisvara aktiivselt läbirääkimisi tulevaste võimalike rentnikega, et saaks juba projekteerimise käigus maksimaalselt arvestada rentnike vajadusi. Äripartnerite koostööst võidab keskus tervikuna ja selle kaudu keskuse tulevane külastaja.

Tartu keskuse arendamisega on Kaubamaja süsteemselt tegelnud ning kinnisvaraarendajat huvitab Tartu keskuse hea käekäik vägagi.

Hetkel kuum