Riigikogu otsustab jaanuaris, kas toetada seaduseelnõu, mis kaotab alates järgmisest koosseisust parlamendiliikmete esindustasu ja eripenisoni.
Eile parlamendis esimese lugemise läbinud eelnõu näeb Reformierakonna initsiatiivil ette, et praegu Toompeal istuv koosseis oleks viimane, kellele parlamendipensioni makstaks. Et tagasiulatuvalt ei saa pensione muuta, jääksid pensioni saama ka Riigikogu koosseisud aastatel 1992-1995 ja 1995-1999, samuti viimase Ülemnõukogu liikmed, kirjutab Postimees.
Rahvaliidu esimees Villu Reiljan kutsus eile kolleege üles mõtlema, kas parlamendiliikmete eripensionide kaotamine on eetiline. «Ma kardan, et äkki on tegemist kõige ropuma valimispopulismiga, millega me lammutame oma riiki väliskapitali käes oleva ajakirjanduse vaenukampaania laineharjal,» ütles Reiljan.
Riigikogu liikmete ametipalga, pensioni ja muude sotsiaalsete garantiide seaduse eelnõu järgi kaoks ka esindustasu, mida praegu makstakse 20 protsendi ulatuses ametipalgast sõltumata sellest, kas esinduskulusid on või ei ole.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Muutuks ka Riigikogu liikme palga arvutamise kord. Kui praegu muutub see iga kvartal ja on seotud keskmise palgaga, siis edaspidi hakkaks palk muutuma kord aastas.
Tööpartei juht Tiit Toomsalu pakkus varianti, kus grupp ametiühingutegelasi soovis parlamendiliikme palgaks kümmet miinimumpalka, hetkel seega 18 500 krooni.
Kui esindustasu kaob, tuleb uue nähtusena kulude hüvitamise kord. Nimelt hakataks Riigikogu liikmetele hüvitama kuludokumentide alusel tööga seotud kulutusi kuni 30% ulatuses ametipalgast. Praeguse ametipalga puhul oleks kuluhüvitise suurus 7023 krooni.
Eelnõule saab esitada parandusettepanekuid 13. jaanuarini 2003. Mitmed poliitikavaatlejad on ennustanud, et eelnõu suretatakse siiski menetluslike võtetega välja.