Ettevõtete ühinemise ja ostu-müügi tehingute arv maailmas on 2003. a jätkuvalt vähenenud. Lõpuni viidud M&A tehingute arv kahanes veerandi võrra võrreldes mullusega. Tehingute mahtudes on langus väiksem ? 15%. Tehingute elavnemist on loota juba 2004, seda näitab väljakuulutatud tehingute arvu ja mahu kasv.
Andmed pärinevad KPMG Corporate Finance?i maailmas toimunud ettevõtete M&A (mergers and acquisitions ehk ühinemise ja ostu-müügi) tehingute ülevaatest. KPMG Corporate Finance toetub ülevaates maailma juhtiva M&A andmebaasi Dealogic kogutud infole, mis aastalõpu ülevaadetes märgib ära ainult lõpule viidud ja kinnitatud tehingud.
See, et 2003. a tuleb raske, oli ammu teada, kuid turu elavnemist hoidis tagasi jätkuvalt keeruline majandus-poliitiline olukord maailma eri paigus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Turg peaks taastuma ja elavnema juba järgmisel aastal. Sellest annab tunnistust ka tänavu oktoobris väljakuulutatud tehingute maht, mis on kõrgeim alates 2000. aasta oktoobrist. Ettevõtetega toimuvate tehingute uue tõusu saavutamine kujuneb raskeks, kuid silmas pidades sügist tehingute väljakuulutamise tuhinat Ameerikas võib loota, et see levib ka maailma teistesse regioonidesse.
Turgu iseloomustavateks näitajateks 2003. a võib pidada ka suurenenud vaenulike ülevõtmiste arvu ja väärtust (48 mld dollarit 2003 võrreldes 16 mld dollariga 2002) ning suurenevat erainvestorite sooritatud tehingute arvu.
Enim tehinguid tehti meedia- ja infotehnoloogiasektoris, kuid tehingu mahud olid suurimad finants-, kindlustus- (203 mld dollarit), farmaatsia- ja telekommunikatsioonisektoreis (mõlemas ca 114 mld dollarit). Ülekaalukalt suurim tehing sellel aastal oli Pfizer Inc ja Pharmacia Corporationi ühinemine USA farmaatsiatööstuses.
Eestis on kõige rohkem kajastatud Venemaa naftagigantide Jukose ja Sibnefti ühinemist. Kui Dealogicu andmed on seisuga 2. detsember 2003, siis vahetult pärast nimetatud kuupäeva ilmus uudis, mis teatas selle tehingu ajutisest seiskumisest, kuid ametlikult ja juriidiliselt loetakse Venemaa väärtpaberituru järelevalve asutuste (Russian Securities Commission) teabe kohaselt seda tehingut siiski toimunuks. Venemaal valitsev poliitiline olukord on kindlasti tekkinud situatsiooni üks peapõhjus.
Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis on tehingute mahud võrreldes 2002. aastaga suurenenud, kuigi arvuliselt on tehinguid vähem ? tehti 753 tehingut väärtusega 9,2 mld dollarit (2002. a 926 tehingut väärtusega 8,9 mld dollarit). Tehingute poolest aktiivsed olid tööstus- ja toiduainesektor, kuid suurima mahuga tehingud toimusid infrastruktuuri ettevõtetes (2,2 mld) ning telekommunikatsiooni (2,1 mld) sektoris. Seega võib Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis täheldada M&A tehingute mahtude kasvu.
Eestis on tänavu kinnitatud 40 tehingu toimumist ning tehingute avalikustatud maht on 118 mln dollarit. Mahud on oluliselt suuremad teisel poolaastal, kuid esimesel poolaastal võidi sooritada tehinguid, mille mahud on siiani teadmata. Võrreldes mullusega on tehingute arv püsinud stabiilsena (44 tehingut 2002, 40 tehingut 2003), kuid 2003 paistab silma kasvanud avalikustatud tehingu mahtudega (2002. a 17 mln dollarit). See on märk ka suurenenud läbipaistvusest ja avalikustatud info hulgast tehingute kohta.
Suurim tehing oli Suurbritannia erainvestori ligi 42 mln dollari eest soetatud Eesti kaubanduskeskused, mille müüja oli kinnisvarafirma OberHaus, ja ca 22 mln dollari eest SAS Groupile müüdud 49%-line osalus firmas Estonian Air. Suurim tehing, kus Eesti oli ostja, oli oktoobris Hansapanga Grupi ligi 21 mln dollari eest omandatud Leedu kindlustusselts UAB. Suurema mahuga tehingud tehti kinnisvara-, transpordi- ja finantssektoris.
Maailma suuremate aktsiaturu indeksite kasvutrend tänavu kolme kvartali jooksul annab ettevõtetele kindlust ja võimaldab neil hakata aktiivsemalt tehinguid tegema. M&A tehingute arvu ja mahtude kasv 2004 eeldaks juba praegu väljakuulutatud tehingute arvu kasvu. See on viimastel kuudel ka toimunud. Märke turu elavnemisest annavad peatselt toimuv liitumine Euroopa Liiduga ja investorite kasvav huvi Eestisse investeerimise vastu.
Autor: Kristin Ojamäe