Ülo Toomsalu • 16. detsember 2003 kell 6:26

PM: Kolm parteid tahavad tungida valija koju

Erakonnad saavad õiguse pärida andmeid valijate nimede, elukohtade, vanuse ja soo kohta, kui Riigikogu kiidab heaks erakonnaseaduse muudatuse.

Põhiseaduskomisjonis Keskerakonna, Reformierakonna ja Rahvaliidu ühisjõul heaks kiidetud muudatus annab parteidele tasuta juurdepääsuõiguse rahvastikuregistrisse kantud hääleõiguslike isikute andmetele ainuüksi vastava sooviavalduse alusel, kirjutab Postimees.

Seaduseelnõu ei määra kindlaks andmete kasutamise otstarvet ega piira nende tarvitamist mingil moel, kuid andmekaitseseadusest tulenevalt ei tohi erakonnad rahvastikuregistri andmeid ilma andmekaitseinspektsiooni loata töödelda.

«Kas kandidaat läheb valija akna taha kanakostüümis laulma või paneb postkasti läikpaberil pildi, on tema enda asi,» ütles Postimehele põhiseaduskomisjoni liige Rein Lang (Reformierakond), kes hääletas ettepaneku poolt.

Langi hinnangul pole seadusemuudatuse mõte mitte niivõrd andmete kättesaadavaks muutmine, kuivõrd andmete eest tasu võtmise lõpetamine.

«Eraõiguslikel isikutel on ka praegu ligipääs rahvastikuregistri andmetele, kuid üksnes tasuline,» selgitas Lang. «Seni on neid andmeid kõik varastanud ja olukord on jabur.»

Õigus privaatsusele jääb Langi sõnutsi ka edaspidi kaitstuks iga inimese võimalusega teha rahvastikuregistrile avaldus elukohaandmete salastamise kohta. Siis ei saa seda registrist pärida keegi peale uurimisorganite.

Keskerakondlane Evelyn Sepp, kes muudatusettepaneku põhiseaduskomisjonile esitas, põhjendas andmete pärimise õigust erakonna vajadusega suhelda ühiskonnaga.

«See suhe ei saa olla anonüümne,» sõnas Sepp. «Kui riik usaldab sisuliselt kuue erakonna tegevuse toetamiseks järgmisel aastal 60 miljonit maksumaksja krooni, peab see usaldus leidma ka uutel alustel professionaalset ja senisest sihipärasemat kasutamist.»

Hetkel kuum