Ülo Toomsalu • 2. juuni 2004 kell 6:06

EPL: Ettevõtted leiavad taas Vene turgu

Eesti ettevõtete huvi Venemaaga kauplemise vastu näitab pärast Euroopa Liiduga ühinemist ning topelttollide kadumist taas kasvutrendi.

Eesti Väliskaubanduse Liidu (EVL) nõukogu esimehe Andres Tamme sõnul on praegu veel vara järeldusi teha, kui aktiivselt kavatsevad siinsed ettevõtjad Venemaaga äri ajada, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Venemaa turul on väga palju omapärasid ning loevad isiklikud kontaktid,? märkis Tamm. Samas on tema sõnul eeldused idaturuga lihtsamalt äri ajamiseks siinsetele ettevõtjatele loodud, seda eeskätt topelttollide kadumisega. ?Huvi Vene turu vastu on tunduvalt suurem kui varem,? tunnistas Tamm.

Tema sõnul varjab Venemaa turuga toimuvat kaubavahetust teatav salapära. Nimelt korraldas väliskaubanduse liit eile Eesti-Vene kaubandusvõimalusi käsitleva seminari, kuhu oli üsna raske saada esinema nende ettevõtete esindajaid, kes idanaabritega pikemat aega koostööd on teinud. Varem toimunud samalaadsete ürituste puhul pole sellist probleemi esinenud. ?Ilmselt on siin mängus spetsiifilised kontaktid ja võtted, millest suure publiku ees ei taheta rääkida,? arvas Tamm.

Eesti Toiduainetööstuse Liidu tegevdirektor Helve Remmel avaldas lootust, et pärast topelttollide kadumist kaubavahetuskäive Eesti poolt vaadatuna suureneb. ?Samas ma arvan, et hüppelist kasvu kindlasti ei tule,? lisas ta.

ASi Tallinna Piimatööstus (TPT) juhatuse esimees Kadi Lambot ütles hiljuti Päevalehele, et ettevõttel on kavas lisaks Soomele oma toodetega jõuda ka Venemaa poelettidele. ?See on lähiaja küsimus,? märkis Lambot.

ASi Viru Kalatööstus juhatuse esimees Agu Laanemets ei näe topelttollide kadumises erilist imerohtu ka teistele Eesti ettevõtetele, kes kavatsevad idaturule tungida.

?Tundub küll, et huvi on Vene turu vastu suuremaks läinud, kuid inimesed on siiski realistid ? midagi paugupealt ei muutu ja meile kuldtaldrikul ette ei tooda. Vene turul tehakse väga head ja kvaliteetset toidukaupa. Samas on oma toodangu ekspordist sinna huvitatud Läti, Soome, Poola ja teiste riikide ettevõtted. Erilist eelisolukorda meil pole.?

Hetkel kuum