Ülo Toomsalu • 10. juuni 2004 kell 7:04

EPL: Werol plaanib ehitada biodiislitehase

Rapsist toiduõli ja söödaproteiini tootja Werol on valmis investeerima koos partneritega kuni 200 miljonit krooni biodiislitehase ehitamisse.

Uue tehase projekteerimiseks ja ehitamiseks kuluks 18 kuud, tehas toodaks aastas 50 000 tonni kütust. Ehitamine algaks vaid siis, kui biokütus oleks aktsiisivaba, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Teeme majandus- ja keskkonnateadlaste ning poliitikutega koostööd, et biokütuste aktsiisipoliitika hakkaks vastama aja nõuetele ja ühtlustuks ELi edukates majandustes kasutusel oleva maksupoliitikaga,? ütles ASi Werol Tehased juhatuse esimees Erki Aavik. ?Kas biokütuse aktsiisimaks tagastatakse või maksustatakse 0-maksumääraga, on juba rohkem poliitilise retoorika ja maksupoliitiline tehniline küsimus.?

Rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõuniku Annika Loigu sõnul on rahandusministeeriumis valmimas eelnõu, mille kohaselt oleks biodiisel aktsiisivaba. ?Eelnõu valmib praeguse kava kohaselt augustis ning läheb siis esimesele kooskõlastusringile,? lisas ta.

Praegu kehtib Eestis 1000 liitri biodiisli puhul sama suur aktsiisimäär kui naftast toodetud mootorikütuse puhul ? 4730 krooni. Aktsiisist vabastamine alandaks diislikütuse hinda ja säästaks ka loodust. Täna toodavad biokütust kuus ELi riiki: Prantsusmaa, Austria, Saksamaa, Rootsi, Itaalia ja Hispaania.

Werol Tehaste arendusdirektori Enn Pajupuu sõnul on võimalik ehitada tehas Jõgevamaale praeguse tehase kõrvale Painkülas. Teise võimalusena on kaalutud ehitamist mõne sadama lähedusse. Sadamasse ehitamisel on investeering suurem, sest tuleb välja ehitada ka infrastruktuurid. Uue tehasega tekiks juurde 10-15 töökohta.

Tehase ehitamine tasuks ennast ära umbes 8 aastaga. Rapsist biodiisli tootmise tehnoloogiad on Euroopas juba ammu välja töötatud.

Hetkel kuum