Silva Männik • 24 august 2004

Minu Vara otsib raskustest väljapääsu juhtfiguure vahetades

Manööverdused elamute ja üürimajade haldamisega tegelevas ASis Minu Vara said alguse juba suve hakul. Juuni esimestel päevadel lahkus juhatusest vaid aasta sellel kohal tegutsenud Monika Salu, toimetades edasi ettevõtte nõukogu liikmena. Uueks juhatuse esimeheks sai EMTs juhatuse liikme ja turundusdirektorina töötanud Jüri Teemant, kuid seda vaid kuni juuli lõpuni. Vaevu kuu aega ametis olnud Teemanti on praeguseks välja vahetanud Andres Veske. Monika Salu jätkab tööd ka seitsmest ettevõttest koosneva kontserni Minu Vara emaettevõtte OÜ ESS Haldus juhatuses. Ainult et pärast aasta pikkust tegutsemist kontserni juhatajana määrati nüüd, augusti keskel, Salule appi veel kaks juhatuse liiget: Rinel Pius ja Tarmo Tomak.

Monika Salu keeldub muudatusi ametipostidel kommenteerimast, paludes edasi öelda, et selgitusi annab soovi korral Minu Vara suuromanik Urmas Sõõrumaa. Samuti jääb vastuseta küsimus juunis lõppenud majandusaasta tulemuste kohta, kuna need on veel auditeerimata.

Urmas Sõõrumaa sõnul on tegu ?optimaalse juhtimisstruktuuri leidmise protsessiga.? ?Minu Vara on holding-ettevõte ja Salu ei peagi olema ainult ühe ettevõtte juhatuses,? selgitab Sõõrumaa.

Jüri Teemant põhjendab Minu Vara juhataja kohalt kiiret lahkumist sellega, et alles sinna tööle asumise järel hakkasid vastused tulema rahvusvahelistelt telekommunikatsiooniettevõtetelt, kuhu ta pärast EMTst lahkumist oma kandidatuuri üles seadis. Pärast suvist vaikuseperioodi pakkumise saatnud kahest rahvusvahelisest kontsernist valis Teemant Nokia Networks OY, kus ta töötab turunduskompetentside arendusjuhina.

Mullu suvel Eesti Loto juhi kohalt Minu Vara juhatajaks kutsutud Salu sai ülesandeks eelmisel majandusaastal 13 miljonit krooni kahjumit teinud AS Minu Vara kasumisse tuua. Sõõrumaa tookordsete sõnade kohaselt ei tohiks selle saavutamine kasvõi ühe kuuga raske ülesanne olla. Plussi jõudmiseks koondati eelmisel aastal 137 töötajat. Lisaks tuli omanikel ASi Minu Vara omakapitali vastavusse viimiseks paigutada ettevõttesse 17 miljonit krooni. Raskused tunduvad aga jätkuvat.

Tallinn nõudis augusti alguses Minu Varalt kohtus ligi miljonit krooni, kuna viimane pole alates möödunud suvest tasunud Mustamäe korterelamute remondiks võetud laenu. Ettevõte põhjendas võlgnevust sellega, et korteriomanikud keelduvad küttesüsteemide uuendamist hüvitamast.

Saluga sarnaselt Sõõrumaa praegu lõppenud majandusaasta tulemusi ei avalda. ?Olen rahul, kuigi alati võiks parem olla,? ütles ta. ?Olen harjunud ettevõtetega, millel läheb veel paremini, aga see lihtsalt on selline ala, kus turg alles areneb.?

Sõõrumaa ütles, et lisaks klientidelt raha kätte saamisele teeb suurtele haldusettevõtetele peavalu ka ühistu moodustamise järel odavamate haldusfirmade kasuks otsustavate klientide lahkumine. Tema sõnul saavutatakse hinnaeelis noorukestes haldusfirmades peamiselt riigimaksude arvel.

BREM Kinnisvarahooldus OÜ juhataja Vello Mäesepp märkis, et uued väiketegijad haldusfirmade turul on tõepoolest kunagi Tallinna 12 majavalitsust erastanud hiiglastele raskesti mõjunud. ?Rängima hoobi annavad just suurte majade lahkumine magalarajoonides,? selgitas ta.

Minu Vara raskuste põhjuseks peab ta aga ebapiisavaid juhtimisoskusi selles valdkonnas. ?Elamumajandus on teistsugune ala kui loto või EMT ja arvan, et sinna tööle asudes loodeti, et raskused on teistsugused kui see, mis tegelik elu ette tõi,? rääkis ta. ?Nad ei pidanud katsumusele vastu.? Mäesepp selgitas, et kulude juhtimise kõrval on elamuhalduses ka kõrgeimal juhil esmatarvilik otse klientidega nende probleemide lahendamiseks suhelda. ??Räägi minuga?-juhtimisstiil on see, mida inimesed ootavad ja kui oled selles osas tagasihoidlik, ei tasu elamuhaldusesse nina pista,? rääkis Mäesepp.

Hetkel kuum