Ott Heinapuu • 14. oktoober 2004 kell 22:00

Tänavune pärimusmuusikasaak salves

Tänavune pärimusmuusika lõikuspidu on alles teine, aga loodetavasti saab see sügisene festival sama pikaealiseks kui suvine pärimusmuusika festival ehk folk. Suvise hooaja kokkuvõtteks korraldatava peo kohalike esinejate valik on igati esinduslik, peale nende esineb iiri rahvamuusika tipprühm Anoise. Popmuusikale lähedasemat kodumaist muusikat esindavad õde ja vennad Johansonid ning Jääboiler.

Ants Johansoni sõnul on seekordse lõikuspeo eesmärk tutvustada tänavust pärimusmuusikasaaki eelkõige omadele. Mullune lõikuspidu oli seotud Euroopa Maailmamuusika Festivalide Foorumi aastakoosolekuga. ?Meie tugevus pole veel suuri lavasid vallutavates Värttinä- või Hedningarna-taolistes bändides, vaid pigem väikestele saalidele mängivates koosseisudes,? sedastab Ants Johanson mulluse peo tagasisidet. Sel aastal leiab kavast väiksemale auditooriumile mängivaid oskuslikke pillimehi ja kuulamiskontserte. Näiteks keskpäevast tutvustab kultuurimajas Torupilli-Juss ehk Juhan Suits erinevaid rahvapuhkpille õpikontserdil ?Torud ja viled?. Andekaid noori rahvamuusikuid on Cätlin Jaago sõprade seas ja veidi vanemaid torupillimängija ja pärimusmuusikafestivali peakorraldaja Ando Kivibergi omade hulgas. Uuema rahvalaulu ja tantsulugude harmoonilisi ja mahedaid seadeid mängiva ansambli Wirbel eestvedajaid Meelika Hainsoo lubas, et kontserdil esitatakse kokkuvõte bändi tegevusest.

Noorimatest tegijatest on publikumenu kogunud setu koolipoiste ansambel Zetod. Nende setu rahvalauludel põhinevatel punkloori- ehk folkpunkkontsertidel jääb poistel alati lisalugudest puudu. Viimati lubasid nad publiku tungival nõudmisel uusi lugusid tegema hakata, nii et neilt on oodata üllatusi. Priit Moppeli juhendatav MuRRe, mis varem on esinenud ka Mäksa valla noorteansambli nime all, on samas vaikselt maha saanud oma plaadiga, esindades rahvamuusikatöötluste mahedamat suunda. Nende repertuaaris on ka rahvapäraste vaimulike laulude seadeid, mistõttu sobib kirik nende kontserdi kohaks suurepäraselt.

Pärimusmuusika lõikuspeo ainuke välismaine esineja on iiri rahvamuusika tippansambel Anoise. Nende kontsert lõikuspeol alustab osa ansambli suuremast, Kärt, Mart, Ants ja Jaak Johansoniga kahasse ette võetud ÉirEesti ringist, mille järgmised kontserdid toimuvad peale Tartu Vanemuise kontserdimaja ja Tallinna Sakala kultuurikeskuse veel Rakveres, Kuressaares, Haapsalus ja Pärnus. Kuigi ühine kontserttuur on Anoise?il Johansonidega esimene, pole see kaugeltki koostöö algus: Anoise on Eestis esinenud varem näiteks 2002. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalil ja möödunud aastal ilmus Johansonide plaadifirmalt ARM ansambli plaat ?Out in the Garden, Under the Stairs?. Näiteid Anoise?i loomingust võib kuulata internetist aadressil www.arm.ee.

Pubis Suur Vend algab kell 23.30 kodumaise popiliku rokkmuusika lipulaeva Jääboileri kontsert. Viljandi kõige mõnusamas kõrtsis, Tegelaste Toas ehk Müllersoni Juures aga võtavad pillid välja regirokkansamblist Oort tuntud muusikud, kes aga seekord mängivad 20. aastasaja alguse rahvalikku tantsumuusikat ja laulavad lorilaule. Tantsida saab ka kultuurimaja saalis, kus mängivad vaheldumisi noored Zetod ja Virre.

Hetkel kuum