Gea Velthut-Sokka • 23. detsember 2004 kell 22:00

Mistra-Autexi juhatus ostis aktsiate enamuspaki suuromanikelt välja

Kolmapäeval vahetas omanikke 67 protsenti Mistra-Autexi aktsiatest.

?Jah, toimus management buyout,? kinnitas ettevõtte juhatuse esimees ja seni 15 protsendi aktsiate omanik Priit Tamm. Aktsiatest loobus firma senine suuromanik Austria ettevõte DPH Beteiligungsgesellschaft m.b.H.

Tamm ei soostunud ütlema tehingu hinda, kuid Äripäeva hinnangul jääb see vahemikku 15 kuni 25 miljonit krooni.

Uued omanikud said Tamme kinnitusel ostuks raha Eestist, kuid ta keeldus investeerijat nimetamast. ?Las see jääda veel mõneks ajaks avalikus saladuseks,? ütles Tamm.

Juhatuse esimehe sõnul ei muutu firma jaoks omanikega vahetusega suurt midagi. ?Jätkame samade plaanidega, mis paika pandud.?

Samuti pole Tamme kinnitusel plaanis suuri investeeringuid ? need said tehtud 1999. ja 2000. aastal suurusjärgus 35?40 miljonit krooni. ?Võib-olla tuleb siiski mõelda uue laohoone ehitamisele, kuid otsustatud pole veel midagi,? lisas ta.

Aastaid suure kahjumiga maadelnud Mistra-Autex jõudis mullu esmakordselt kasumisse. Tamme sõnul tuleb hea aasta ka 2004, kuigi kasum jääb eelmisele aastale veidi alla.

?Tootlikkuselt oli isegi parem aasta kui eelmine. Müügiga nii hästi ei läinud ? autotööstusel on praegu rasked ajad. Aasta lõppu tuli ka mitmeid erakorralisi kulusid, mis tõmbavad kasuminumbreid alla,? selgitas Tamm.

ASi Mistra-Autex peamine tegevusala on sünteeskiust ja -lõngast vaipade ja mattide tootmine autotööstusele. Ettevõte turustab üle 90 protsendi oma toodangust välisriikides. Firmal oli 2003. aasta majandusaruande järgi põhivara 32 miljoni krooni eest.

Samuti Mistrast välja kasvanud ASi Mivar tegevjuhi Aado Rulli sõnul on müügitehing pikaajalise omanikevahelise võitluse lõppresultaat. ?Nüüd pandi omandisuhted paika, pinged on maandatud ja kokkuvõttes toob see ettevõttele ainult head,? ütles ta.

Tema hinnangul tegi juhatus suhteliselt targa otsuse. ?Ettevõttel on hakanud hästi minema, Venemaa turu osa on viidud minimaalseks ja kui autotööstuses just midagi ei juhtu, peaks see hea äri olema,? ütles Rulli.

Hetkel kuum