Keskkonnaminister Villu Reiljan andis tänasel valitsuse istungil ülevaate Eestile eraldatud kalapüügikvootide kohta.
Eesti tänavune kilupüügikvoot Läänemerel suurenes 56 650 tonnini (mullu oli 43 200 t) ja räimepüügikvoot Läänemere avaosas 13 218 tonnini (mullu 10 406). Liivi lahes on järgmise aasta räimepüügikvoot 16 972 tonni (mullu 18 130).
Kuna paljude Euroopa Liidu vete kalaliikide varude seisund on jätkuvalt halb, siis oli üldine tendents püügikvootide vähendamise ja rangemate kalavarukaitse meetmete kehtestamise suunas, teatas keskkonnaministeerium.
Ministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Ain Soome sõnul on vaatamata Liivi lahe räimepüügikvoodi mõningasele vähenemisele Liivi lahe räimevarude olukord ajalooliselt siiski ühel kõrgemal tasemel. Väljapüüki oli vaja langetada vähenevate kalavarude kaitseks.
Teadlaste hinnangul püütakse Läänemere idaosas püügikvootidega lubatust 30-40% rohkem turska ning tursavarude olukord on aastaid halvas seisus. Edaspidi kontrollitakse püügikvootidest kinnipidamist rangemalt, teatas keskkonnaministeerium. Eesti tursapüügivõimalus Läänemerel on sel aastal 1112 tonni mulluse 1336 tonni asemel.
'Tursavarude hea seisukorra taastamise nimel oli Eesti valmis aktsepteerima väikest kvoodi vähendamist tingimusel, et see ei tohtinud olla liiga suur toomaks kaasa olulisi sotsiaalmajanduslikke tagajärgi kalandussektoris,' ütles Ain Soome.
Loode-Atlandil kehtestati Eestile järgmiseks aastaks raipüügi- ja esmakordselt ka süvalestapüügikvoot. Ain Soome sõnul on Eesti jaoks Loode-Atlandil olnud olulisimad krevetipüügivõimalused ja krevetipüügipäevade arv. Lisaks saab Eesti Loode-Atlandil püüda kalmaari ja mereahvenat ning Kirde-Atlandil makrelli ja mereahvenat, kaljutömpekala, süsisaba, sinist molvat ja esmakordselt ka süvaveehaisid.
Püügikvoodid kinnitati aasta lõpus toimunud ELi Põllumajanduse ja Kalanduse nõukogu koosolekul.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.