ITee võrdles ettevõtjale töös vajalike võimalustega telefone. Valisime EMT veebis telefonide otsingulehel telefonid välja üheksa tunnuse alusel. Nimelt võiks ärikasutaja telefon pakkuda andmeside võimalust, e-posti lugemist, GPRS-ühendust, sünkroniseerimist, sisaldada kalendrit, kalkulaatorit, tööpäevikut, veebibrauserit ja WAPi. Kokku vastas neile tingimustele 19 mudelit viielt eri tootjalt.
Hinna järgi ritta seatud nimekiri algab üllatuslikult võimalusterohke Nokia mängukonsooliga N-Gage ja lõpeb Sony Ericssoni, HP ja Qteki pihuarvutitega.
Telefonide hinnad on antud 10. jaanuari seisuga ja võivad eri Eesti operaatoritel olla erinevad. Aasta alguses rakendunud mobiilside numbriliikuvus polnud selleks kuupäevaks veel telefonide hindu alandanud, sest täpselt samad hinnad kehtisid ka detsembri alguses.
Nokia N-Gage QD
Nokia mängukonsool-telefon N-Gage on siinse valiku odavaim. Hoolimata sellest, et telefon on eeskätt mõeldud mängimiseks, leiab N-Gage?ilt võrdluse ühe kehvema ekraani, mis kuvab vaid 4096 värvi. Erinevalt paljudest teistest puudub N-Gage?il datakaabel, infrapunaühendus ja kaamera. Ka ei saa seda kasutada USA 1900megahertsistes võrkudes.
Nokia 6600
Võrreldavatest telefonidest Nokia mängukonsooli N-Gage kõrval ainus, millel puudub datakaabli ühendamise võimalus. Küll on olemas Bluetooth ja infrapunaliides.
Nokia 5140
Tagasihoidliku ekraaniga nagu ka N-Gage, ei paku Nokia 5140 ainsana lähiraadiovõrgu Bluetooth ühendust. Samuti pole tal ühena kahest siin võrreldud telefonist mälukaarti. Seevastu on 5140-l ainsana müramõõtur, taskulamp, tugevdatud korpus ja termomeeter.
Siemens SX-1
Üks kahest Siemensi mudelist siinses võrdluses. Suhteliselt väikese mälumahuga ? vaid neli megabaiti ? telefon. Siemens SX-1 pakub pildistamisel neljakordset suumi, samuti saab sellega salvestada videoklippe kiirusega 15 kaadrit sekundis.
Siemens S65
Kevadel esitletud 1,3megapikslise sisseehitatud kaameraga telefon, millel hämaras pildistamiseks lisatav välk ja neljakordne digisuum. Üks võrdluse õhemaid telefone, paksust kõigest 18 millimeetrit ehk alla kahe sentimeetri. Pilku püüab ja väärtust lisab suhteliselt suur ekraan.
Nokia 6260
Disainilt teistest selgelt eristuv ja ainus pööratava ekraaniga mudel. Nokia 6260 ekraani saab kasutada mitmes asendis ? avatuna, suletuna, sisse ja välja pööratuna. Quickwordi ja Quickpointi rakendused Wordi ja Powerpointi failidega töötamiseks. Ooteaeg kõigest 144 tundi.
Nokia 6230
Võrreldud telefonidest kõige kitsam, vaid 44 mm, samuti üks kergemaid. Pikslite järgi võttes sama ebaterava ekraaniga kui Nokia 5140. Samas on mõlemad siinses võrdluses väheste telefonide hulgas, mis sisaldavad FM-raadiot.
Nokia 7610
Megapikselkaameraga mobiil, millega saab salvestada ka kuni kümme minutit videot. Lisaks neljakordne suum. Samas jätab kõneaeg soovida, ulatudes kõigest kolme tunnini. Sel telefonil puudub infrapunaliides.
Sony Ericsson K700i
Lühim telefon, ainsana jääb selle pikkus alla kümne sentimeetri. Samuti kaalub K700i kõige vähem, vaid 93 grammi. Miinusena ei saa selles mudelis kasutada mälukaarti. Sisemine mälumaht on see-eest korralik, 41 megabaiti. K700i sisaldab ka megapikselkaamerat.
Nokia 6670
Samuti megapikselkaamera neljakordse suumi ja videosalvestusega. See nn nutitelefon avab ka Exceli, Wordi, Powerpointi ja PDF-formaadis faile. Samas puudub infrapunaliides, ka kõneaeg jääb teiste siinsete telefonidega võrreldes lühikeseks.
Qtek 8020
Qtek 8020 erineb 8010st peamiselt disaini poolest, nuppude asetus muutus lihtsamaks. Muus osas on kaks Qteki telefoni sarnased. Seegi mobiil pakub Microsofti operatsioonisüsteemi võimalusi ? Outlooki, MSNi, veebibrauserit jms. Operatsioonisüsteemiga Smartphone SE telefonidest on Qtek 8020 ja 8010 kiireimad ja väikseimad.
Nokia 6630
Siinse võrdluse ainuke kahesüsteemne telefon, mida saab peale GSMi sageduste kasutada ka kolmanda põlvkonna ehk 3G võrkudes. Sel multimeediatelefonil on Symbiani operatsioonisüsteem ja 1,3megapiksline kaamera. Nokia 6630 oli esimene Nokia 60 platvormil põhinev nn nutikas telefon, millel on 3G võrgu tugi.
HP iPAQ 6340
Outlooki, Wordi, Excelit toetav pihuarvuti, millele on lisatud telefon. Töötab ka WiFi-võrkudes. See mudel toetab nelja GSMi sagedust 850, 900, 1800, 1900 MHz. Hewlett-Packard iPAQil puudub ainsana ?käed vabad? rääkimise võimalus, samuti pole sel telefon-pihuarvutil digikaamerat.
Qtek 8010
Sobiv valik neile, kes peavad pihuarvutit-mobiili liiga keeruliseks, kuid soovivad kasutada oma telefonis Microsofti operatsioonisüsteemi võimalusi ? Outlooki, suhtlustarkvara MSN, brauserit Internet Explorer jms. Microsofti operatsioonisüsteemiga Smartphone SE telefonidest on Qtek 8020 ja 8010 kiireimad ja väikseimad.
Sony Ericsson P900
Sobib asendama pihuarvutit, kuna kontaktid, kalender ja e-post on sünkroniseeritavad arvutis olevaga. Veebilehitsejaks on Opera, mis toetab ka HTML-lehekülgi. Siinsetest telefonidest pikima kõne- ja ooteajaga, vastavalt 480 ja 16 tundi.
Sony Ericsson P910
Asendab pihuarvutit, nii nagu ka P900. Ekraanil 262 000 värvi, mis on siinse võrdluse parim tulemuse. Telefonis on sees Wordi, Exceli, PDFide vaatamiseks vajalik tarkvara, Wordi ja Exceli faile saab ka ise muuta. Andmeside kiirus kuni 57,6 kilobitti sekundis (nagu ka P900-l).
Qtek 9090
Qtek 9090 pihuarvuti-telefonis on muu hulgas statsionaarne, peitu minev Qwerty-klahvistik. Integreeritud WiFi lubab töötada ka traadita interneti levialas. Uus operatsioonisüsteem võimaldab vaadata ekraani nii horisontaal- kui ka vertikaalasendis. Qtek 9090 toetab Wordi, Exceli, Outlooki, brauseri kasutamist. Kaardipessa võib liita lisavarustusse kuuluva TV-vastuvõtja.
Qtek S100
Pihuarvuti-telefonide Qtek 2020 ja 9090 odavam sõsarmudel, mis aga omadustelt ei jää neile märgatavalt alla. S100 on varustatud Microsofti uue PocketPC 2003 SE mobiilidele kohandatud operatsioonisüsteemiga. See toetab Wordi, Excelit, Outlooki, brauserit jms. Uus operatsioonisüsteem pakub ka võimalust valida ekraanil nt horisontaal- või vertikaalasend. Qtek S100 on varustatud 416megahertsise Inteli protsessoriga.
Qtek 2020
Pihuarvutis Qtek 2020 on operatsioonisüsteem Microsoft Pocket PC, mis toetab Wordi, Excelit, Outlooki, veebibrauserit jms. SanDiski kaardi lisamisel saab kasutada ka WiFi-võrku. Qtek 2020 lisaseadme kaardipessa võib liita ka lisavarustusse kuuluva TV-vastuvõtja. Pihuarvutile kohaselt on Qtek 2020 telefonide seas raskevõitu.
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.