Scandic Hotel Palace?i peakoka Eero Kippa eksootiline toidunauding pärineb aastast 1992 ja Jaapanist. Talle pakkus elamusi mitte ainult tundmatute ja eriliselt valmistatud roogade maitsmine, vaid ka nende toitude valmistamise vahetu nägemine.
Esimeseks eksootiliseks toiduks olid Eesti peipsi tindi sarnased kalad, mis tuli elusalt alla neelata. ?Kalad püüti kohalikust järvest ja serveeriti jääveega elusalt supitaldrikust ehk peaalist ning need tuli ära juua. Vanem jaapani generatsioon uskus, et jääveega serveeritud kaladel on inimese seedetrakti puhastav toime,? meenutab Kippa.
Teiseks elamuseks oli Kippale shashimi-nimeline külm eelroog mereandidest, mida peamiselt valmistatakse lõhest. Kippa kirjeldab toiduelamust nõnda: ?Elus kala fileeritakse nii, et kala sisikonda ei vigastata. Fileetükid asetatakse vaagnale, kaunistuseks merekapsas. Ka kala skelett paigutatakse vaagnale, kus ta hingab veel paar tundi pärast töötlemist. Juurde serveeritakse sojakastet, jaapani mädarõigast, valget redist.?
Kolmanda eksootilise toiduna proovis Kippa aga hommikusöögiks kääritatud sojaube, mille juurde serveeriti riisi. Jaapanlased usuvad, et sellel toidul on vähki ennetav toime. ?Toit osutus minule vastuvõetamatuks ka väikeses koguses,? möönab ta.
Eksootiline toit, mida Kippa soovitab valmistada, on faasanipraad. Eestis farmilindudena kasvatatavad faasanid saavutavad parima maitse 4.?5. kasvukuuks, kui nad kaaluvad umbes 1 kg.
?Faasaniliha on spetsiifilise maitsega ja väherasvane, seda võib hautada ahjus koos aedviljadega, kuhu on lisatud ka punast veini. Suurepärasteks lisanditeks on puuviljad sooja salatina,? soovitab Kippa.
Küpsetatud faasan Cumberlandi kastme ja sooja puuviljasalatiga
Kastme valmistamiseks sega omavahel marinaadi ained ja tükeldatud juurviljad. Lisa vedelikule linnuluud ja lase seista 12 tundi. Kurna vedelik ja jäta alles. Pruunista luud väheses õlis, kalla juurde veiniäädikas ja keeda kokku. Seejärel kalla juurde marinaad ning keeda veel, kuni alles on ¾ kogusest. Nüüd vala juurde pruun põhikaste ja keeda seda poole koguseni. Kurna kaste ja maitsesta punasesõstra eleega.
Faasani koivad ja rinnafileed maitsesta soola ja pipraga ning paneeri tärklises. Prae õlisegus ja küpseta seejärel ahjus 180 °C juures 10?15 min.
ASi Kuressaare Sanatoorium restorani Nautica üks huvitavamaid roogasid on kahtlemata kängurupraad. Peakokk Toivo Poom on oma köögis valmistanud kängurulihast toite ja jagab oma sellealaseid kogemusi. Tema sõnul sobib känguruliha ideaalselt nii grillimiseks, küpsetamiseks, hautamiseks kui ka suppidesse ja salatitesse. Rasva on kängurulihas vaid 1% ja liha ise on tumepunane, tugeva ja vürtsika lõhnaga. ?Mina kasutasin oma toitude valmistamisel kängurufileed, see valmib ruttu ja on lihtsalt töödeldav,? sõnab ta.
Serveerida tuleks liha kohe, jahtudes muutub see kuivaks. Serveerimisel soovitab Room liha kaunistada värske rosmariiniga. Kängurulihast toidud tulevad Nautica uude menüüsse aprillis.
Kängurufilee suviste aedviljadega
Aedvilju blan?eerida keevas soolaga maitsetatud vees 1?2 min ja praadida kuumal pannil vähese õliga mõni minut.
Liha vajab vähest marineerimist, piisab tunnist. Marinaad koosneb oliiviõlist, rosmariinist, sidrunist ja Cayenne?i piprast. Enne praadimist tuleb liha marinaadist kuivatada, siis saab liha ilusa krõbeda kooriku. Praadida tuleks tulisel pannil vähese õliga vaid 2?3 minutit, mõlemalt küljelt, sool lisada hiljem. Liha praadimisvedelikule lisada veini ja vahukoort, keeta mõni minut, maitsestada soola, pipra ja hakitud maitserohelisega.
Pühajärve puhkekeskuse peakoka Sirje Riivaldi sõnutsi pakutakse Pühajärve restoranis erimenüüsid tähtpäevade ja pühade puhul. Üks peenemaid roogi sellisest erimenüüst on gratineeritud kitselihamedaljon kukeseente ja kitsejuustuga, kastmeks punaveini-jõhvikakaste, lisandiks pirnikujulised kartulikroketid ja brokkoli-lillkapsasuflee. ?Maasikamarinaad annab kitselihale suvehõngulise maitse. Värske maasikas lisab aktsenti, praetud kukeseened kitsejuustuga sobivad aga suurepäraselt hõrgu metsloomalihaga,? tutvustab Riivard rooga. Tüümianiga maitsestatud punaveini-jõhvikakaste lisab brokkoli-lillkapsasuflee mahedusele vürtsikamaid noote. Pirnikujulised mandlilaastudega üleküpsetatud õhulised ja krõbedad kartulikroketid on rahulikuks taustaks, tuues meeldivalt esile pakutavaid maitsenüansse, räägib ta.
Et maitseelamus oleks täiuslik, soovitab Riivald rooga nautida täidlase punase veiniga. Ta soovitab Itaalia punast veini Giribaldi Barolo DOCG 1999/Piedmont.
Kubija hotelli restorani koka Mirjam Papi arvates annab toidu värskus õige maitseelamuse. Kubija hotelli kokad valisid välja kaks toitu ? prae ja magustoidu.
Praeks on värskelt püütud forell, mis on maitsestatud ja küpsetatud ahjus. Lisanditeks on kodujuustusalatiga täidetud ja või-tilliseguga määritud kartulid. Kukeseene-õuna-porrusalat ja ürdikaste täiendavad rooga ? annavad kala juurde sobivat hapukat maitset, mida veendunud kalatoitude austajad oskavad kindlasti hinnata, tutvustab Papp rooga.
Magustoiduks pakub restoran astelpajutarretist jogurti-kamavahuga ja Vana Tallinna koorelikööriga. Suhkrusiirupi ja Vana Tallinna likööriga maitsestatud tarretise värsket hapukat maitset mahendab jogurti-kamavaht, mis on samuti maitsestatud Vana Tallinna koorelikööriga, tutvustab Papp magustoitu.
?Eksklusiivseks ja huviväärseks teeb nimetatud road eelkõige just kohalik värske tooraine, mis on varutud Võrumaa talunike põldudelt, ümberkaudsetest metsadest ja veekogudest,? sõnab ta.
Taanilinna restorani menüü koosneb roogadest, mille retseptid on välja pakkunud erinevad kuulsused, nagu näiteks Frank Sinatra, Elvis Presley, Linda Dano.
Kõrvaltoodud roa retsept on tuletatud kantri grand old lady Loretta Lynni lemmikroa, crispy fried chicken?i retseptist.
Loretta Lynni retsepti proovimise käigus pakkus Taanilinna restorani peakokk Andro Velberg välja paar muudatust, mille tulemusel muutus tavaline kanafilee nii isuäratavaks, et üksmeelse otsusena oli uus roog kinnitatud. Pärast originaalretsepti muutmist saime nii maitselt kui ka välimuselt sootuks teise roa ja seetõttu ei seisa see Taanilinna restorani menüüs Loretta Lynni nime all.
Värskete ürtide ja seentega täidetud kanafilee mozzarella-pähklitaskuga ja Dijoni kastmega
Tükelda ?ampinjonid, sibul ja värske basiilik väiksemateks tükkideks ja sega neid võiga. Võta kanafilee ning vasarda seda kergelt, nii et säiliks esialgne kuju. Hõõru kanafilee seest ja pealt pipra ning soolaga, seejärel tee noaga kanafileesse sisselõige ja topi avasse seened ja ürdid. Moodusta täidetud kanafileest tasku ja kinnita tikkude abil. Prae kanatasku kuumas õlis mõlemalt poolt helepruuniks ja aseta 8?10 minutiks 180 °C ahju.
Alusta filotaignast, lõigates sellest kaks ühesuurust kolmnurka. Tükelda mozzarella-juust, jahvata metspähklid, sega varakult valmis keedetud basmati riisiga ning maitsestamiseks lisa pisut riivitud apelsinikoort. Laota segu filotaigna peale.
Moodusta üks täidetud kolmnurk ja määri seda vahustatud munaga. Küpseta seda ahjus 250 °C juures umbes 8 minutit üheaegselt kanataskuga.
Keeda valget veini 5?10 minutit, siis lisa kanapuljong, Dijoni sinep, või ja Vispi koor. Lase vaikselt keeda 7?10 minutit, samal ajal pidevalt segades. Maitsesta koriandriga.
Serveerimine: lõika kanatasku kaheks tükiks ja püstita filotaignatasku mõlemale poole. Vala kaste taldrikule saadud komponentide ümber. Garneeringuks lisa hautatud lillkapsast ja porgandit. Lõpus kaunista roog värske basiiliku lehtedega ning ära unusta seda, et iga roog nõuab head veini!
Saka Cliff Hotel & SPA direktor Terje Bürkland soovitab nende peakoka poolt välja valitud praadi, milleks on ?Napsused pannkoogid?. See praad koosneb rostbiifist, millele on lisatud kartuli-seenepannkoogid ja mustsõstra-veinikaste. ?Ei oska öelda, kui uus ta Eestis on, aga meie regioonis on ainulaadne,? sõnab Bürkland. Ta soovitab prae kõrvale punast veini (Museum Grianza), mis toob hästi esile prae hõrgu maitse.
Seotud lood
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.