Inno Tähismaa • 24. august 2005
Jaga lugu:

Handelsbanken toob kvaliteetpanganduse Eestisse

Handelsbankenit teatakse Skandinaavias eelkõige kui kvaliteetpanka, mis on saanud klientidelt Danske Banki ja Nordea ees kõrgeima rahulolu hinnangu ja mis pakub investoritele teistest pankadest paremat tootlust. Esimesed Eesti kommertspangad avasid 1990ndate algul oma korrespondentarved just Handelsbankenis.

Panga Eesti filiaali juhiks hakkab Harri Tuohimaa, kes juba tegutseb Tallinnas ajutistes ruumides. Teda on aidanud legendaarne Bo Kragh, kes oli Eesti Panga nõunik Eesti oma raha kasutuselevõtu ajal 1990ndate alguses.

Tuohimaa toob panga Eestisse laienemise põhjuseks asjaolu, et Eestis liigub palju soomlasi, rootslasi, inglasi, taanlasi ja norralasi. Selleks, et kõiki neid inimesi teenindada, peab pank olema kohal ka Eestis. Lisaks hakkab pank teenindama Eesti eraisikuid ja ettevõtteid.

Tuohimaa sõnul on head kliendid need, kes võtavad laenu või hoiustavad raha. ?Me ei hakka koort võtma,? paljastab ta panga strateegia. ?Meie klient võib olla tavaline korralik eestlane.?

Mille poolest on Handels­banken eriline? Tuohimaa märgib, et panga kontorid on iseseisvad, võimelised tegema ise otsuseid. Seda lubab panga kõrge firmakultuur ja kvaliteetne teenindus. Pank on esindatud 18?19 riigis, välja on arendatud korralik kontorivõrk.

Svenska Handelsbankeni puhul on tegemist ühe Euroopa parema reitinguga pangaga, kiidab Tuohimaa. Tema sõnul rajab pank oma filiaali just Tallinna seepärast, et siin on teiste Balti riikidega võrreldes arenenum majanduslik ja poliitiline keskkond.

Handelsbankeni väärtusest aitab ehk aimu saada asjaolu, et see oli 1990ndate algul Rootsi pangakriisi ajal ainuke suurem finantsasutus, mis ei vajanud riigipoolset tuge.

Eesti pangandusturgu paneb Rootsi suurpanga sedavõrd hiline tulek üllatama. Pank rajas siia küll 1990ndate lõpus maaklerfirma ja esinduse, ent pani need peagi kinni.

?Mõneti on üllatav, et Svens­ka Handelsbanken sisenes Balti turule hiljem võrreldes teiste Soome ja Rootsi pankadega,? kommenteeris konkurendi tulekut Sampo Panga juht Härmo Värk. Tema sõnul on Eestis konkurents pangandusturul küllaltki terav, kuid Handelsbankeni puhul on tegemist tugeva finantsgrupiga.

?Senine Handelsbankeni tegevus on näidanud, et nad on oma välisoperatsioonides olnud efektiivsed,? lisas Värk.

Hansapanga juht Erkki Raasuke ütles, et Handelsbankeni näol on tegemist arvestatava konkurendiga.

Finantsinspektsiooni poole pole Handelsbanken veel ametlikult pöördunud.

?Oleme nende filiaali asutamise soovist teadlikud, aga ametlikku sooviavaldust ei ole meieni veel jõudnud,? märkis inspektsiooni esindaja Livia Kulm.

Handelsbankeni gruppi kuulub ka elukindlustusfirma Handelsbanken Liv. Pank on tänavu laienenud Vene turule, maikuus avati filiaal Moskvas ja aasta teises pooles avaneb esindus Peterburis. Panga Tallinna filiaal saab olema osa panga Soome harust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum