Ülo Toomsalu • 13. september 2005 kell 5:13

EPL: Sada miljonit euromünti valmib 2006. aasta lõpuks

Eesti euromüntide vermija leidmiseks on Eesti Pank teinud pakkumise 15-le Euroopas tegutsevale litsentseeritud rahapajale.

Rahvusvahelise vähempakkumise lõpptähtaeg jõuab kätte 30. septembril, pärast mida keskpank teeb oma valiku, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Vermimine algab 2006. aasta teisel poolel, et mündid saaksid valmis vahetult enne euro tulekut,? ütles Eesti Panga pressiesindaja Silver Vohu. Eesti esmane vajadus on 100 miljonit euromünti, lisas Vohu. Täna ei ole veel selge, milline saab olema uute müntide numbriline struktuur.

Vohu sõnul pole konkursi tingimustest ega ka võimalikust müntide valmistamisele kuluvast summast võimalik rääkida, kuna tegu on konfidentsiaalsete andmetega.

2002. aasta jaanuarist käibel olevate euromüntide nominaalideks on üks, kaks, viis, kümme, 20 ja 50 senti ning üks ja kaks eurot. Ka Eesti eurosid tuleb kaheksa.

Müntide vääringut näitav pool on kõigil liikmesriikidel ühine, kuid teine, nn rahvuslik külg on riigiti erinev. Vaatamata erinevale tagaküljele on eri riikide mündid kõikjal eurotsoonis seaduslikud maksevahendid.

Hiljemalt jaanuariks peab valmima laiahaardeline euro kasutuselevõtu seaduse eelnõu, mis hõlmab kroonide eurodeks vahetamise, kroonide käibelt kõrvaldamise ja paralleelkäibe korda.

Nn mammutseadusega on plaanis teha muudatusi vähemalt 207 seadusesse, kus täna on kirjas sõna kroon.

Hetkel kuum