Christel Karits • 22. september 2005 kell 22:00

Vanas Anatoomikumis õuduslugu Frankenstein

Homme toob Emajõe Suveteater Vanas Anatoomikumis esmakordselt publikuni ulmelise õudusloo ?Frankenstein?. Esietenduse piletid on juba väljamüüdud, ülejäänud 19 etendusele soovijad peavad kiirustama.

?Frankenstein on ekstreemne lavalugu, kus mäng käib väga piiri peal. Õigemini ? see on mäng elu ja surmaga,? avab lavastaja Andres Dvinjaninov. ?See lavastus on õudselt naljakas, kohutavalt koomiline ja ebateaduslikult õudne fantaasia. See on lugu looja vastutusest looduse ees.?

Teksti autor Urmas Lennuk on näitemängu aluseks võtnud 1795. aastal ilmunud vana Frankensteini loo. Viidetega minevikku toimub tegevus tänapäeval, teemaks kloonimine, kunstinimese loomine. Kahesaja-aastases Vanas Anatoomikumi hoones, mille seinad on formaliinilõhnast läbi imbunud, leiab aset ka kloonitud inimese elluärkamine.

?Vana anatoomikumi atmosfäär on täiesti algupärane. On tolleaegsed pingid ja seintel samast ajast tahvlid,? kirjeldab Dvinjaninov. Ta selgitab, et tegu on selgelt keskkonnateatriga ja klassikalises mõttes lava ei ole. Etendus toimub kahes saalis, esimese vaatuse ajal istub publik kummalgi pool mänguplatsi, teise ajal ümberringi.

Kohtade arv Vanas Anatoomikumis on piiratud. Korraga mahub etendusele 100 inimest.

Õudusloole kohaselt on ?Frankenstein? alla 16aastastele vaatajatele keelatud. ?Lapsed ei tarvitse seda lugu mõista ja aru saada. On ka kõhedaid stseene, kuid tervikuna pole meie eesmärgiks publikut lõhkevate veresoonte ja inimaju lahti lõikamisega ?okeerida,? ütles lavastaja.

Mängivad Hannes Kaljujärv, Leino Rei, Karin Lätsim, Jüri Lumiste, Alo Kurvits, Helena Merzin või Marika Baraban?t?ikova, Marko Mäesaar ja Indrek Apinis.

Kunstnikeks on Marion Undusk ja Sirly Oder, muusika on kirjutanud Ardo Ran Varres.

Mängukordi on Vanas Anatoomikumis, millel nüüd uus kõlav nimi ? Theatrum Anatomicum, septembris?oktoobris?novembris kokku kakskümmend.

Hetkel kuum