Tarkvarahiid Microsoft kergitas kogu aasta kasumiootust

Annika Matson 30. jaanuar 2006, 00:00

See uudis investoritele meeldis ja Microsofti aktsia tõusis neljapäeval turujärgses kauplemises ligi kaks protsenti. Reedese päeva lõpetas aktsia 4,9 protsenti plussis.

Bloombergi küsitletud 36st analüütikust 30 ehk 83 protsenti soovitab Microsofti aktsiat osta. Soovituse osta on Microsofti aktsiale andnud näiteks investeerimispank UBS.

Lisaks kasumi viieprotsendilisele kasvule tõstis tarkvarahiid kogu majandusaasta kasumiprognoosi. Firma teatas, et loodab varasema ootuse asemel, mil oodati kasumiks aktsia kohta 1,26 kuni 1,3 dollarit, nüüd kogu aasta kokkuvõttes näidata kasumiks aktsia kohta 1,28 kuni 1,31 dollarit. Kogu aasta käibeks ootab kontsern 44 kuni 44,5 miljardit dollarit varasema 43,7 kuni 44,5 miljardi dollari asemel.

Jooksvaks märtsiga lõppevaks kolmandaks kvartaliks ootab Microsoft kasumiks aktsia kohta 32 kuni 33 senti ning käivet 10,9 ja 11,2 miljardi dollari vahemikus.

Microsofti kasum detsembriga lõppenud teises kvartalis oli 3,65 miljardit dollarit, vahendas uudisteagentuur AP. Kasum aktsia kohta oli 34 senti. Varasema aasta samas perioodis oli kasum 32 senti aktsia kohta.

Microsofti avaldatud teise kvartali kasum sisaldas ka erakorralist tulu 108 miljoni dollari ulatuses ehk umbes sent aktsia kohta. Ilma erakorralise tuluta vastas Microsofti kasum analüütikute ootustele. Thomson Financiali küsitletud analüütikud ootasid keskmiselt kasumiks aktsia kohta 33 senti ja käibeks 11,96 miljardit dollarit. Microsoft teatas, et käive kasvas 9 protsenti, 11,84 miljardi dollarini.

"Oleme oma tulemuste üle õnnelikud," märkis Microsofti finantsjuht Chris Liddell teates.

USA investeerimispanga Goldman Sachs analüütik Rick Sherlund ootas Microsofti käibeks 11 miljardit dollarit ja kasumiks aktsia kohta 31 senti. Sherlund peab Microsofti aktsiat atraktiivseks ja ta ootab, et aktsia ületab turu- või indeksitootluse (outperform).

Liddell lisas, et Microsoft oli detsembri lõpuks tarninud 1,5 miljonit videomängukonsooli Xbox 360. Juuni lõpuks loodetakse tarnida 4,5 kuni 5,5 miljonit mängukonsooli. Investeerimispanga Soleil Securities analüütik Jamie Friedman kommenteeris, et Microsoft põrus isegi oma alandatud Xbox 360 müügiprognoosiga.

Microsoft alandas oma 90päevast videomängukonsooli Xbox 360 müügiprognoosi, sest ettevõtte andmetel on probleeme mängukonsooli komponentide hankimisega allhankefirmalt.

Detsembris müüdi uusi Xbox 360 mängukonsoole 1,5 miljonit ja veebruari lõpuks loodab firma neid müüa 2,5 miljonit. Xbox 360 debüteeris mullu 22. novembril ja esialgu soovis firma neid müüa 90 päevaga 2,75 kuni kolm miljonit Xbox 360.

"Xboxi kehva müügiga kaotas firma oodatust rohkem raha," märkis Friedman.

Microsofti meelelahutusüksus, mis hõlmab ka mängukonsooli Xbox, kaotas lõppenud kvartaliga 293 miljonit dollarit, samas aasta varasemal samal perioodil teenis ta 55 miljonit dollarit kasumit. "Microsoft kaotab raha iga kord, kui klient ostab videomängukonsooli Xbox 360," kommenteeris Friedman.

Microsofti looja Bill Gatesi hinnangul läheb vähemalt kümme aastat aega, enne kui saadakse jagu Hiinas ja Indias vohavast tarkvarapiraatlusest.

Sama kaua läheb Gatesi sõnul aega, et viia moraal sama kõrgele tasemele, kui see on Ameerika Ühendriikides ja Euroopas, vahendas uudisteagentuur Reuters. "Indias ja Hiinas võtab see veel aastakümme aega, enne kui sellele tasemele jõuame," kinnitas Gates.

Samas lisas ta, et niikaua kuni toimub iga-aastane progress, suudetakse rohkem piraatluse vastu võitlemiseks ära teha.

"See on suurepärane piirkond, kus paljud inimesed meie jaoks töötavad," lisas Gates.

Euroopa Liit võib Euroopas monopoolses seisundis olevat Microsofti trahvida 2 miljoni euroga (31,3 mln kr) päevas, kui firma ei täida nõudmisi.

Microsofti kolmapäevane pakkumine avaldada konkurentidele oma serveri operatsioonisüsteemi lähtekood ei pruugi olla piisav, et takistada Euroopa Liidu konkurentsiametit astumast samme firma monopoliseisuse vastu Euroopas, hoiatas Euroopa Liit.

Euroopa Liit ähvardab kontsernilt nõuda kaks miljonit eurot trahvi päevas, kui Microsoft ei anna adekvaatset teavet oma serverprogrammide kohta, teatas telekanal BBC.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja teatas Brüsselist, et maailma juhtiva tarkvaratootja Microsofti samm avalikustada oma serveri operatsioonisüsteemi lähtekoodid ei pruugi olla piisav.

Brüssel annab oma täieliku vastuse, kui on saanud kätte Microsofti pakkumise kõik detailid. Teade Brüsselist tuli eile siis, kui Microsoft teatas oma majandusaasta teise kvartali kasumi viieprotsendilisest kasvust.

Microsoft peab tänavu 15. veebruariks täitma Euroopa Liidu nõudmise avada oma tarkvarasüsteemid konkurentidele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing