Nordic Foodsi juht Kuldar Leis rääkis Äripäeva seminaril, et üle 45aastaste naiste töökollektiiv on tehases parim valik.
Oktoobris 2004 Nordic Foodsi Põlvas purgisupitehase avanud Kuldar Leis leidis kollektiivi tööhõiveameti vahendusel, enamik tollaseid töötajaid on ka täna ettevõttes.
'Sattusin linnavalitsuse soovitusel tööhõiveametisse, suhtusin väga eelarvamustega,' meenutas Leis. 'Esimene käik hästi ei läinud, sest esimese hooga taheti mind töötuna kirja panna.'
Tööhõiveameti kaudu sai alustav ettevõte aga osaleda Euroopa Liidu projektis, millega toetati üle 45aastaste töötute naiste tööle võtmist. ELi rahaga maksti kinni töötajate väljaõpe, lisaks maksti poole aasta jooksul kinni miinimumpalk.
'Esimesed kuud olid nagu issanda loomaaed. Tootmisjuht on analoogilisest ettevõttest pärit, kes teadis, kuidas asjad käivad ja hakkas naisi õpetama,' rääkis Leis. 'Kahe nädala pärast olid aga kõik profid, entusiasmi täis.'
Esimesed 1,5 kuud tegi kogu kollektiiv 12tunniseid tööpäevi, sest turg oli vaja suppi täis paisata. 'Kartsin, et töötajad jooksevad laiali, aga seda ei toimunud. 18st vaid kaks pidime katseja lõpus ära saatma,' jutustas Leis. 'Ma ei saagi aru, miks nad töötud olid, miks nad mujale tööle ei läinud. Maksime 5000 bruto, ilmselt see oli piisavalt motiveeriv.'
Põlvas oli tollal keskmine brutopalk ca 4000 krooni. Tänaseks on Nordic Foodsis amet- ja palgakõrgendust saanud 8 endist töötut.
'Meie kogemus näitas, et üle 45aastaste naistööjõud on super!' kinnitas Leis.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Viimased uudised
“A kust leiad sina ööga 100 000 eurot?”
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega liitumine võib tuua hinnatõusu
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele