Tänapäeva Andres ja Pearu veavad vägikaigast metsa pärast

Väinu Rozental 20. veebruar 2006, 00:00

Järvamaal Albu vallas A. H. Tammsaare majamuuseumi kõrval asuva Tammsaare-Põhja metsakinnistu erastamisest alguse saanud sündmused on ajanud vastasleeri metsanduses FIEna tegutseva Kalevi Kvelli ja metsavarumisfirma OÜ Priimo Mets, mille omanikeks on Kvelli kursusevennad Aivo Mündel, Teet Kaalma ja Paavo Kaimre. Kuna kumbki osapool ajakirjanikuga vesteldes teise poole pahelisuse kirjeldamisel musta värvi kokku ei hoia, on vähetõenäoline, et endised trenni- ja matkakaaslased suudavad vaenukirve maha matta ning näiteks järgmisel aastal kursuse kokkutulekul ülikooli lõpetamise 20. aastapäeva tähistades sõbralikult klaase kokku lüüa.

"Usaldasin liialt kursusevendi," põhjendab üle viie aasta Priimo Metsas raiete eest vastutajana töötanud ja 2003. aasta sügisel vallandatud Kvell, miks endised sõbrad-tööandjad tal naha üle kõrvade tõmbasid. Kvelli sõnul toimis järgmine skeem. Priimo Mets laenas maatüki erastamise sissemakseks vajaliku summa, sõlmis kinnistu ostuks mittenotariaalse eellepingu, meelitas kasvava metsa raieõigused välja, jättis suures osas raiete eest tasumata, ei täitnud lubadust osta kinnistu ära ja tagatipuks nõuab kohtu kaudu tagasi ka ettemaksu. Sarnast skeemi kasutas Priimo Mets mitme Kvellile kuuluva või Kvelli kaudu vahendatud kinnistu puhul.

"Priimo Metsas töötatud aastate jooksul hankisin firmale kasvava metsa raieõiguse lepinguid kokku üle 22 000 tihumeetri raieks ja aitasin soodsalt omandada kuus metsatükki," räägib Kvell vaiksel häälel ja lisab ohates, et vastutasuks on talle jäetud kolme räsitud kinnistu järelmaksu kohustus ligi pooleks sajandiks ning kohtuprotsess, milles Priimo Mets nõuab talt ligi 120 000 krooni. Vastuhagis nõuab Kvell omakorda Priimo Metsalt ligi 200 000 krooni kinnistutel tehtud raiete eest.

Priimo Metsa juhataja Aivo Mündel peab kurja juureks Kalevi Kvelli. "Ta omastas ettemaksu ega taha enam ka kinnistut müüa," põhjendab Mündel, miks nad esitasid pool aastat tagasi kohtusse hagi. "Rõhutan, et vaidlus käib kahe metsaga tegeleva ärivormi, FIE ja osaühingu vahel, mitte et õnnetu eraisik kannatab suure firma tegevuse tõttu."

Priimo Metsa osaniku, EPMÜ metsandus- ja maaehitusinstituudi direktori Paavo Kaimre kinnitusel tema Priimo Metsa juhtimisega otseselt ei tegele. "Vaidluse detailidega pole ma kursis, kuid tean, et meie ja Kvell tõlgendame teatud asju erinevalt," seletab Kaimre. "Las kohus ütleb, kes on käitunud lepingu kohaselt." Samas möönab Kaimre, et Priimo Mets on valmis ka kohtuväliseks kokkuleppeks.

Krillivate meeste kursusevennale, Erametsa Majandamise Ühistu juhatajale Toomas Krevaldile tuleb Kalevi Kvelli ja Priimo Metsa omanike vastasseis suure üllatusena. "Olen aeg-ajalt trehvanud mitmega neist, kuid kanakitkumine pole kunagi jutuks tulnud," lausub Krevald. "Aga eks metsa pärast on karvupidi kokku läinud ühe pere liikmedki."

Krevald tõdeb, et veel mõnda aega tagasi olid Eesti metsaäris kaunis levinud skeemid, mille kohaselt erastati variisiku kaudu kinnistu või peteti heauskseilt metsaomanikelt raieõigust välja. "Õnneks on metsaomanike teadlikkus tublisti paranenud," lisab Krevald.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing