Turvalised anumad summutavad leeke ja väldivad kemikaalide plahvatamist

Ain Alvela 27. veebruar 2006, 00:00

Kemikaalide ohutule hoiustamisele peavad tähelepanu pöörama kõik tööstused, kus kasutatakse kemikaale või tuleohtlikke aineid - alates laevafirmadest, lõpetades toiduainete ja alkoholi valmistajatega.

Üldine suund kemikaalide hoidmises näeb ette, et kõik mahutid ja kapid oleksid tehtud võimalikult lihtsalt kasutatavaks ja turvaliseks, et ära hoida tulekahju ja võimalikku leket kemikaalidega töötamisel. Õliprodukte ja muid ohtlikke aineid on kõige kindlam hoida tulekindlates kappides, millel on UV-kiirguse kaitse, korrosioonikaitse, isesulguvad uksed ning libisemiskindlad riiulid.

Õli- ja kemikaalitünnide hoiustamise muudavad turvaliseks plastikalused, millele on paigaldatud vedelikku läbilaskev rest, et tünni sisu ootamatu lekke korral põrandale ei voola, vaid koguneb spetsiaalsesse alusesse.

Raudteele, vagunite laadimise kohtadesse on soovitatav paigaldada spetsiaalne raudteematt, et absorbeerida mahavalgunud naftatooteid. Selliseid matte kasutab vedurite remondikohtades näiteks AS Eesti Raudtee. Veoautode jaoks on samuti olemas komplektid, mis koosnevad absorbentidest, paikamissegust ja prügikotist.

Eesti Raudtee keskkonnaosakonna peaspetsialist Kai Peet märgib, et nii Tapa, Tartu kui ka Muuga depoos kogutakse kõik tekkivad õlijäätmed kokku ning jäätmefirmad veavad need ümbertöötlemisele.

"Hoiame nii oma ohtlikke aineid kui ka õlijääke tünnidega ladudes, lahtise taeva all ei seisa midagi," märgib Peet. Raudteevedude ohutuse eest vastutavad vedajad ise, küll on Eesti Raudtee aidanud õnnetuste korral mahavalgunud saasteaineid koristada.

Euroopa Liidu ISO 9000, 14 001 ja 18 001 standardite nõuetele vastavaid kanistreid, mahuteid ja absorbente maale toov Šotimaa firma Empteezy Ltd. Eesti tütarettevõtte Empteezy Baltic OÜ direktor Peter Cheney märgib, et Suurbritannias on Euroopa kõige karmimad nõuded kemikaalide hoiustamisele.

"Kemikaalide hoiustamiseks mõeldud moodsaimad kanistrid sisaldavad leegi takistajat kanistri sees - kanistrisisene surveleevenduse mehhanism hoiab ära plahvatuse tulekahju ajal," iseloomustab Cheney. Kui tavaline 20liitrine plastikkanister maksab natuke üle saja krooni, metallkanistri saab alates 150 kroonist, siis tulekindlate kanistrite hinnad algavad 700 kroonist.

Absorbendid on mõeldud õli ja kemikaalide lekke likvideerimiseks. Väliskeskkonnas kasutamiseks mõeldud absorbendid ei ima vett ja püsivad veepinnal ka õlist küllastatuna. Tehastes kasutatavad absorbendid takistavad lekke levikut ja imavad loodust reostavaid vedelikke. Samuti hoiavad sellised absorbendid töökoha puhta ja aitavad libeda põranda tõttu kergesti juhtuvaid tööõnnetusi ära hoida.

"Tänapäevased absorbendid imavad kiiresti ootamatu lekke, ei pudene ega ole keskkonnale ohtlikud, st tegemist ei ole toksiliste ainetega," räägib Peter Cheney. Eesti Raudtee Tartu depoos vedurite remondikanalis on praegu kaks 15 meetri pikkust absorbentmatti.

"Selline matt imab endasse kõik ohtlikud jääkõlid, samas on matt veekindel ja sellest ei pääse midagi välja," iseloomustab Kai Peet, kelle sõnul peab absorbentmatt täitumiseni vastu paar aastat, seejärel rändab saastunud matt põletamisele. Üks selline matt maksab 6000 krooni ja on suuteline endasse imama 210 liitrit naftasubstantse, mis teeb ühe liitri absorbeerimise hinnaks 28 krooni. Kott (20 kg) absorbentgraanuleid Sorbix maksab näiteks Tamrexi ohutuskeskuses 240 krooni.

Näiteks Tallinnas teostab kasutatud absorbentide utiliseerimist OÜ Kesto, kes varustab absorbente kasutavaid firmasid prügikastidega ja tühjendab neid. Kokkukogutud kasutatud absorbendid üldjuhul põletatakse, kusjuures tuhastamisel ei levi toksilisi gaase, jäätmete hulk on alla 0,05%.

Kemikaali pakend peab olema vastupidav ja kindlustama kemikaali ohutu käitlemise.

Märgistus esitatakse eesti keeles vahetult pakendil või eraldi etiketil kulumiskindlalt ja selgelt loetavalt.

Pakend ja selle sulgur peavad olema materjalist, mis ei reageeri pakendi sisuga ega moodusta sellega ohtlikke ühendeid.

Korduvsulguriga pakend peab olema valmistatud nii, et pakendit oleks võimalik lekkekindlalt korduvalt avada ja sulgeda. Ohtlike kemikaalide jaemüügipakend ei tohi oma kuju ja graafiliste kaunistustega äratada huvi lastes ega eksitada tarbijat.

Ohtlike kemikaalide märgistus ja pakend peavad lisaks eelpoolnimetatud nõuetele vastama kõigile kemikaaliseaduse ning teiste seadusandlike dokumentide nõuetele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing