Peeter Koppel • 26 september 2006

Müüdid ei maksa midagi

Aastate jooksul olen pidanud ikka ja jälle kokku puutuma erinevate investeerimisteemaliste müütidega.

Üks neist müütidest on arusaam, et turul oma rahaga negatiivse nägemuse võtmine on kuidagi vähem õilis kui n-ö traditsioonilise positiivse nägemuse võtmine - ehk siis lihtsalt aktsiate ostmine (ja hoidmine), lootuses, et nende hind ajas kasvab. Reaalne panustamine sellele, et turg langeb, saab endale kiirelt külge diagnoosi "spekulatiivne". Veelgi enam - neid, kes negatiivse nägemuse realiseerimiseks olemasolevaid võimalusi kasutavad, vaadatakse kui kedagi, kes õõnestavad mingit üldist ja õilsat eesmärki, milleks peaks olema imelise pikaajalise ajaloolise tõusutrendi jätkumine. Mõistele "spekulatiivne" negatiivse tooni andmine peaks nii või teisiti kuuluma selle riigikorra poolt domineeritud ajastusse, mil midagi "polnud saada" ning süüdi ei saanud ju olla süsteem - süüdi olid spekulandid jne. Mingi üldise, ühise ja õilsa eesmärgi mainimine aga aktsiaturgudel tegutsemise kontekstis on aga parimal juhul naiivne.

Veel üks tundmatu algallikaga, kuid sageli mainimist leidev müüt on see, et langusele mängides ei saavat võita või olevat see võrreldamatult raskem, kui tõusule panustades. Mõned toovad oma arvamuse toetuseks välja ka investeerimisdemagoogia kullafondi kuuluva USA aktsiaturgude keskmise sajandipikkuse ca 12protsendilise aastatootluse ja seda illustreeriva graafiku, millel suund (trend) ju tõepoolest ainult ülespoole näitab... Aga olgem ausad, sinna vahele on jäänud ka pikemaid perioode, mil osta-ja-hoia strateegiaga oleks võinud olulise oma investeeritud kapitalist kaotada. Mida siis ikkagi teha? Inimest ei rahulda see, et müüdi kõrgelt ning nüüd jälgitakse, kuidas turg kukub - vähemalt ei kaotata enam midagi ning äkki saab n-ö alt tagasi võtta.

Head uudised pärinevad USAst. Ameeriklased said nimelt hiljuti hakkama kahte väga huvitavat tüüpi börsil kaubeldavate fondidega (ETF). Esiteks n-ö äraspidised börsil kaubeldavad fondid, mille hind liigub tema aluseks oleva indeksiga vastassuunas (!). Sisuliselt antakse investorile võimalus võtta ülimalt lihtsalt lühike positsioon ilma aktsiaid "võlgu" olemata. Lihtne näide - kui Nasdaq 100 indeksaktsia (QQQQ) peaks langema 2%, siis Short QQQ (PSQ) tõuseb 2%. Esialgu on negatiivse nägemuse võtmist lihtsalt ja mugavalt võimaldavad ETFid olemas suuremate USA indeksite jaoks.

Teiseks toodi turule fondid, mis võimendavad turu liikumist. Näiteks, kui QQQQ tõuseb 2%, siis Ultra QQQ (QLD) tõuseb 4%. Ning loogilise jätkuna loodi võimendavad ETFid ka negatiivse nägemuse realiseerimiseks. Kui QQQQ langeb 2%, siis UltraShort QQQ (QID) tõuseb 4%. Loomulikult kehtib see ka vastupidise liikumise suunas - ehk nagu alati, kui rääkida võimendusest, kasvavad ka riskid. Siinkohal peab vaid mainima, et kauplejale jäägu tema lühikesed positsioonid. Pikemaajaline trendipüüdja peaks aga eelkirjeldatud toodete poolt pakutavasse kindlasti süvenema.

Langev turg ei ole objektiivne reaalsus, mida peab ohvrimeelselt aktsepteerima, ega periood, mil peab turgudelt eemale hoidma. Langev turg on võimalus. Oluline pole, et turg tõuseks. Oluline on trend. Oluline on trendiga kaasa minna. Olulisim on raha teenida. Müüdid ei maksa tõesti midagi.

Hetkel kuum