Olympicu aktsiast saab kasiino

Kadi Heinsalu 23. oktoober 2006, 09:25

Paljud inimesed on võrrelnud börsi
kasiinoga. Mina olen olnud senini taolise võrdluse vastane, kuid seekord pean
siiski järele andma. Täna kauplemist alustava Olympic Entertainment Groupi
(Olympic Casino) aktsia hinnaliikumise ennustamine on sama raske kui õige numbri
pakkumine ruletis.

Ehkki märkimistulemuste põhjal võib järeldada, et aktsia on populaarne nii eraisikute kui ka institutsionaalsete investorite seas, ei tähenda see, et aktsia hind kindlasti tõusma hakkab. Tõsi, analüütikud ning teised finantsturgude spetsialistid on märkinud, et erinevalt Tallinkist suuromanikud aktsiaid ei müü ning omanikeringis pole ka finantsinvestoreid, kes võiksid hakata kasumit võtma. Kaks suuromanikku, Armin Karu ning Jaan Korpusov, ei tohi lähima aasta jooksul aktsiaid müüa.

Veel teame Olympicust, et see on kiiresti arenev ettevõte ning omanike tulevikuplaanid on esmapilgul ambitsioonikad - saada suurimaks kasiinoketiks Kesk- ja Ida-Euroopas.

Kuid see on ka peaaegu kõik, mida me ettevõttest teame. Suuromanik Armin Karu avaldas küll neljapäevases Äripäevas emotsionaalse kolumni, ent midagi sisuliselt uut ta seal kahjuks siiski ei öelnud. Silmatorkav sõnum oli kaudne vihje investoritel ka ise ehk senisest aktiivsemalt kasiinosid külastama hakata, kuid tema otsene soov oli aidata kaasa kasiinoäri maine parandamisele ühiskonnas. Kasiinoäri olemus ja maine on aga minu arvates üks selle tegevusala suuremaid riske.

Mäletate, kui kevadel otsustas Tallinna linnapea Jüri Ratas äkki, et kasiinode vilkuvad tuled peavad kaduma, ja peagi nad ka kadusid? Ma arvan, et Eesti ja isegi Tallinn on piisavalt õigusriik, et kasiinondust reguleerivaid akte iga ametniku suva kohaselt väga lihtsalt vastu võtta ei saaks. Aga kui taolised üleöö tekkinud määrused on võimalikud tänases Eestis, mida võib siis oodata Olympicu jaoks perspektiivsetel Ukraina ning Valgevene turgudel? Mis saab siis, kui Valgevene presidendile turgatab järsku pähe, et kasiinod tuleb riigistada või likvideerida? Kasiinoäri tundlikkust seadusemuudatuste suhtes nägime oktoobri alguses, kui USA senati seadusemuudatus kukutas Playtechi aktsia hinda viiekümne protsendi võrra.

Oluliselt parem pole ka investorite jaoks üsna olulise, ettevõtte fundamentaalanalüüsi tegemine. Analüütikud võivad küll arvutada välja mitmesuguseid suhtarve, kuid kuna regioonis ühtegi analoogilist börsiettevõtet pole, on need suuresti kasutud. Ka Ameerika kasiinod on pigem kombinatsioonid kasiinodest ja hotellidest, mistõttu analoogiat kasutada ei saa.

Samas usun, et Olympicu aktsia hinnatõus on tõenäolisem kui langus ning Tallinki taolist hävingut emissioonist osavõtjate investeeringutele ei tule.

Märkisin ka ise mõned aktsiad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2006, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing