Läänemere riigid pelgavad perifeeriaks jääda

30. oktoober 2006, 07:13

Läänemere äärsed riigid on edetabelite
järgi maailma kõige konkurentsivõimelisemad riigid, kuid edumaa kahaneb, sest
teised riigid tulevad järgi.

Järjest enam tõuseb esile piirkonna perifeerne asend Euroopas ning pikad ühendusteed suurte "tarbimiskeskustega".

Kuidas siiski tulevikus parimate hulka jääda arutavad täna ja homme Helsingis Läänemere riikide arvult kaheksandal arengufoorumil 11 riigi äri- ja valitsusjuhid ning arvamusliidrid.

Teiste seas on Rootsi välisminister Carl Bildt, Peterburi kuberner Valentina Matvijenko ning Elcoteqi asutaja Antti Piippo. Eestist võtavad sõna peaminister Andrus Ansip ning haridusminister Mailis Reps. Peaminister osaleb diskussioonis, kus arutatakse tõkete kõrvaldamist tööjõu vabalt liikumiselt.

Foorumi avas eile Soome president Tarja Halonen, kes kiitis pikalt Põhjamaade mudelit, mis ühendab nii avatud turumajanduse kui sotsiaaltoetused, mis aitavad inimestel globaliseerumisest tingitud muudatustega kohaneda.

Foorumi asutaja, Taani endine välisminister Uffe Ellemann-Jensen ütles, et näeb konkurentsivõime võtmeteguritena integreeritud turgu koos Venemaa loodeosaga, tagatud juurdepääsu piisavatele ja mõistliku hinnaga energiavarudele ning kogu piirkonnale ühist atraktiivset nimetajat - brändi. Brändi-otsingute jaoks on Helsingis taas rahvusvaheline brändikonsultant Simon Anhult.

Täna avaldab foorum oma iga-aastase Läänemere regiooni majandusanalüüsi "Olukorrast regioonis 2006". See märgib, et paljud maailma riigid on Läänemere regioonile edu taganud käitumise üle võtnud ning edaspidi tuleb konkurentsis püsimiseks panustada tipp-kvaliteedile ja erioskustele.

Konkurentsivõime parandamiseks loetleb raport viis põhivaldkonda: üldise ärikliima täiustamine, innovatsioon, klastrite loomine, tihe koostöö Venemaaga ning Läänemere piirkonna reklaamimine maailmas ühtse brändi all.

Eesti on raporti järgi klastrite loomise asemel panustanud üldise ärikliima parandamisele. Välismaiste otseinvesteeringute riiki toomise poolest on Eesti piirkonnas esikohal. Samas märgib raport taunivalt, et Balti riikides panustatakse jätkuvalt liiga palju odava tööjõu konkurentsieelisele.

Läänemere regioonis elab ligi 50 miljonit inimest. Piirkonna osakaal maailma SKPs on 2,7%. Sellest suurima osakaalu annab Rootsi - 22,6%. Järgnevad Taani, Põhja-Saksamaa, Norra ja Soome 14,4-12,3%ga. Regiooni riikide hulka kuuluvad veel Eesti, Läti, Leedu, Island, Poola ja Venemaa loodeosa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2006, 07:13
Otsi:

Ava täpsem otsing