23. november 2006 kell 22:00

Armastatud poetessi elu

Küllap paljud kujutavad Marie Underit niisugusena, nagu teda on jäädvustanud Ants Laikmaa pastellil "Mutti" - särava, kauni noore naisena. Minu nägemuses räägib Marie Under noore Velda Otsuse häälega. Armastatud poetessi loomepärandist teab igaüks sonette toomehelveste langemisest, vähem tuntakse tema hilisemat luulet.

Katrin Saukase näitemäng esitab valitud peatükke Underi elust, kus olulist rolli mängivad ka luuletajasse armunud mehed - Eduard Vilde (Ago-Endrik Kerge), Ants Laikmaa (Egon Nuter), Tuglas (Raivo Trass), Adson (Sten Zupping). Tähtsaim neist oli Underi elus Sänna Trubaduur ehk Artur Adson. Nad tutvusid 1913. aasta suvel ja sellest kohtumisest kujunes ühine elutee. Tänapäeval kuuluks Adson kindlasti suhtekorraldajate pingerea tippu, sest vaevalt oleks Printsess ilma Paažita suutnud kõiki eluraskusi taluda. Sten Zuppingu Adsonis on tingimusteta armastust, truudust, aga ka sihikindlust, praktilisust ning empaatiavõimet. Sümpaatseim näitlejatöö.

Kahtlemata pakub kolmetunnine etendus pinget kultuurihuvilistele, kes teavad inimestevahelisi seoseid ja taustu. Saukas on valinud lavale toomiseks palju samu seiku, mida tutvustatakse 2003. aastal kirjastuses Ilmamaa üllitatud albumis "Marie Under". Muidugi on elavas ettekandes kõik dramaatilisem, värvikam, mõjusam. Oluline osa etenduse õnnestumisel on lisaks headele osatäitjatele ka lavakujundusel ning Urmas Lattikase muusikal, mis asetab kõik rõhud täpselt paika.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum