Pille Rõivas • 7. detsember 2006 kell 22:00

Parimad idee ässad said stardiraha

Oktoobri lõpus väljakuulutatud noorteinnovatsiooni ideekonkursile "Idee äss 2006" laekus uuenduslikke, originaalseid ja ka reaalselt teostatavaid ideid.

Konkursi eesmärk oli toetada noorte ideid ning aidata neil astuda ka esimesed sammud oma mõtte elluviimisel. Auhinnaraha on mõeldud stardikapitalina, mida noored võivad vastavalt oma soovile kasutada. Žürii hindas eelkõige ideede originaalsust ja kasulikkust inimestele.

Esimese koha ja kolm tuhat krooni võitis 17aastane Eero Jämsä, Tallinna Polütehnikumi esimese kursuse tudeng. Tema idee oli teha külastaja poolt muudetava muusikaga uksekell. Laulud sisestatakse uksekella USB-mälupulgaga. Uksekellal oleks kaheksa erinevat meloodiat, mille vahel külastaja saaks valida.

Eero lähtus idee arendamisel sellest, et idee oleks ka reaalselt teostatav, sest huvi ettevõtluse vastu on tal suur. Praegu pole noormees otsustanud selliseid uksekellasid tootma hakata ega looma prooviks ka õpilasfirmat, kuid mõtted ettevõtlusest on ahvatlevad. Siiski ei kavatse noormees auhinnaraha ettevõtluseks kulutada, vaid annab poole emale. Teise poole paneb kõrvale, et osta trikijalgratas. "Niisama ei raiska," ütleb ta kindlameelselt.

Teise koha ja kahe tuhande krooni omanikuks sai Tallinna Nõmme Gümnaasiumi 7. klassi õpilane Karin Salu, kes looks uisud, millega saaks ka rulluisutada ja suusatada.

Uisud on tavalise uisu kujuga, küljelt saab välja võtta rattad ning siis need oleks kui rulluisud. Uiskudest saab teha ka väikesed suusad, kui asetada suusk uisutera otsa.

"Mõtlen ka igapäevaselt igasuguseid huvitavaid asju välja, kuid see on esimene, mille olen algusest lõpuni paberile pannud," räägib Karin. Konkursile saatis ta veel kaks oma ideed. Neiu pole veel otsustanud, mida auhinnarahaga peale hakata, kuid ettevõtlus tundub huvitav plaan tulevikuks.

Kolmanda koha ja tuhande krooni omanikuks sai Mihkel Langebraun ideega toota päevikuid, milles ei peaks tunniplaane iga nädal uuesti kirjutama. Selliste päevikutega hoiaksid kooliõpilased oma aega kokku. "Tegelikult on see mul juba üsna vana mõte, see tekkis millalgi gümnaasiumis õppimise ajal," räägib TTÜ ehitusteaduskonna esimese kursuse tudeng Martin.

Noormees leiab, et ettevõtlusega tegelemiseks on vaja end täielikult välja rebida tavaelu rutiinist nagu kool ja töö. "Minu aja ongi siiani ära võtnud kool ja see on olnud ka üks põhjuseid, miks ma ei ole asunud oma ideed teostama," selgitab Martin.

Konkursil anti välja ka kaks eripreemiat. Ühe omanikuks sai Mikk Kaevats ja teine omistati Siim Kaevatsile suurepäraste innovatiivsete ideede eest.

Mikk Kaevats pakkus välja idee võtta koolides kasutusele virtuaalne reaalajas õppetund veebikaamera vahendusel. Mikk arvas, et kui õpilane on haige ja puhkab või on huvitegevusega seotud põhjustel koolist ära, siis päeva lõpus koju jõudes oleks hea võimalus vaadata kiiresti salvestatud koolitunde ja saab asuda õppima. See tooks kooliellu palju põnevust.

Siim Kaevats sai teise eripreemia ideega kasutusele võtta üldhariduskoolides sõrmejälje lugeja. Idee seisneb selles, et õpilane vajutab klassi sisenedes oma pöidlaga sõrmejäljelugejale ning arvuti märgib õpilase automaatselt kohalolijaks ja info läheb ka automaatselt e-kooli kirja. Autor soovib ideega lihtsustada kohalolijate ja puudujate kontrollimise süsteemi.

Konkursile laekus 26 tööd, millest kaheksa puhul olid täidetud kõik konkursi tingimused, seega olid need eelisseisus.

Ideede edasiarendamiseks on noored saanud rahalised preemiad, nüüd tuleks ideed veel uuesti üle vaadata ja võib-olla leidub ettevõtjaid, kes soovivad mõnest ideest ka valmis produkti valmistada. Muidugi on noortel endil võimalus luua oma õpilasfirma või suisa oma ettevõte, et jätkata idee elluviimisega ja luua ise valmis produkt müügiks.

Hetkel kuum