Maaklereil tuleb oma tasu avaldada

Airi Ilisson 13. detsember 2006, 00:00

"Me oleme vastu ebavõrdsele kohtlemisele, sest praegu surutakse meid lihtsalt turult välja," sõnas kindlustusmaaklerite liidu juhatuse liige Mart Mere. "Seaduse järgi on võrdsed kindlustusvahendajad nii seltsid kui ka maaklerid," lisas Meri.

Seni rahulikult kulgenud kindlustusseaduse muudatuste lugemise katkestas möödunud kolmapäeval ootamatult reformierakondlane Meelis Atonen, kes leidis, et maakleritele tehakse uue seadusega liiga. Protestist hoolimata kiitis üleeilne majanduskomisjon eelnõu heaks.

Maakleritasude avalikustamine on hea mõte finantsinspektsiooni ning kindlustusseltside meelest.

Mere sõnul teenivad nii kindlustusseltsi agendid kui ka maaklerid samas suurusjärgus vahendustasu ehk lõpphind on kliendile sama. Seega on vaid maaklerile vahendustasu avalikustamise nõude kehtestamine kliente eksitav.

Mere sõnul eirab see ka kindlustusvahendajate võrdse kohtlemise printsiipi ning vähendab konkurentsi kindlustusturul.

"Samuti tuleb arvestada, et kogu kahjukindlustusturu maht oli mullu 2,7 miljardit krooni ning elukindlustus veel 450 miljonit krooni," lisas Mere.

Liikluskindlustuse Fondi juhatuse esimees Mart Jesse märkis, et seltside ja maaklerite jaoks ei muuda seadusesäte suurt midagi. "Praeguse seaduse mõjul paraneb kindlustusturu läbipaistvus ja kliendid saavad tulevikus aru, kui palju nad kindlustusvahenduse teenuse eest maaklerile maksavad," selgitas ta. Jesse kinnitas, et kindlustusseltsidel pole oma vahendustasude avaldamise vastu midagi.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido Tropp rääkis, et avalikustamine toob kliendile kindlustunde, et maakler ei paku talle kindlustust lähtuvalt seltside pakutavast komisjonitasust.

Tropi sõnul on ka praegu kliendil õigus infot saada. Teoreetiliselt peab lepingut soovitav maakler andma kliendile sisulise selgituse konkreetse lepingu kohta.

Tegelikkuses teeb vaid 16% klientidest vahet kindlustusagendil ja kindlustusmaakleril. Suurem osa kliente ei tea, kellelt ta teenust ostab ja millised on vastaspoole kohustused.

Maaklerite komisjonitasud on erinevad, kasko puhul näiteks 10-15%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing