Ega muusika tantsimist sega

Ott Heinapuu 09. märts 2007, 00:00

Akordionit on meil ülekohtuselt peetud süldipeopilliks, noor akordionimängija Kulno Malva aga tõestab oma debüütplaadil, et pilli kõiki võimalusi tavaliselt lihtsalt ei kasutata.

Plaadi "Victoriale" muusikat võib tarvitada nii tantsimiseks kui ka lihtsalt kuulamiseks. Tantsulugusid on mõistagi samuti lust kuulata, kuid nende järgi tantsida iga kell vahvam.

Kõrvuti mõne üksiku traditsionaaliga - neid saab nii nimetada üksnes tingimisi, sest pigem on neid labajalgu ja valsse mängitud torupillil ja viiulil või siis mõnel lihtsamal lõõtspillil - kuuleb siit uusloomingulisi lugusid, mille järgi saab valssi ning labajalga ja üht poppi lõunaeuroopalist ringtantsu tantsida. Lisaks on ligi kolmandik lugusid puhtalt kuulamislood. "Ega muusika tantsimist sega," olla ütelnud Justamendi ja Lindpriide viiulimängija Indrek Kalda.

Kulno on seni mänginud ansamblites, kus õppinud rahvamuusikud teevad kärtsu ja mürtsu ja muud huvitavat: ukraina folkpunkarite Haydamaky tromboonimängija uues pundis Svjata Vatra, rahvusliku ägemuusika ansamblis Nikns Suns ning põhimõtteliselt uusloomingulist rahvamuusikat mängivas Sabas & Sarvedes. Tema eeskujude hulka kuuluvad Steiermargi bänd Deishovida ja Poola akordioniime Motion Trio - ja neid mõlemat võiks liigitada pigem 22. kui 19. sajandi rahvamuusika hulka. Sinnapoole liigub Kulno isegi, Motion Trio ebakonventsionaalsetest helidest on ta õppinud võtteid, mis kuigi akordionipärastena ei kõla, kõige selgemini kuuleb seda "Vihmaloos", Deishovida jälle õpetab, kuidas vana materjali taaskasutades saab uusi ja hämmastavaid lugusid teha.

Muide, ärge arvake, et Victoria on naisterahvas (kuigi ka kenale tütarlapsele pühendatud loo ketta küljest leiame). Plaat on pühendatud Victoria-nimelisele akordionile, millel Kulno vahepeal mitu kuud järjest mängis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing