Pangad: krooni devalveerimise jutud on asjatundmatud

Annika Matson 14. märts 2007, 00:00

Sampo Panga juhatuse esimehe Aivar Rehe sõnul ei tohiks Eesti krooni devalveerimise võimalikkusest üldse rääkidagi.

Kommunikatsioonibüroo Powerhouse juhataja Janek Mäggi kirjutas eilses Postimehes, et uus valitsus peaks lõpetama inflatsiooni suurendavate lubaduste hoogsa täitmise, sest vastasel juhul kuumeneb majandus üle. "Kroon on vaikselt, aga kindlalt devalveerunud 1992. aastast alates ja tema pidevalt nõrgenev ostujõud on juba vähendanud meie ekspordivõimet," kirjutas Mäggi ning ennustab trendi jätkumist.

"Eestis ei ole vahetuskursi muutmine vajalik. Devalveerimine ei lahendaks ühtegi võimalikku majandusprobleemi, vaid tekitaks probleeme juurde. Eesti peab jätkama seni edu toonud majanduspoliitikat, mis rajaneb avatud majandusel, fikseeritud vahetuskursil ja tasakaalus või ülejäägis eelarvel," leiab Eesti Pank.

Ka Rehe sõnul on krooni devalveerimise spkulatsioonid asjatundmatud. "Eesti krooni devalveerumine on täiesti ebakohane spekulatsioon. Kõik riskid on hästi juhitud ja krooni devalveerimise võimalikkusest ei tohiks üldse rääkidagi," märkis Rehe.

Ta lisas, et vaatamata analüütikute hinnangutele Eesti kohta ja riigi kiirele majanduskasvule on eelarve tasakaalus. Rehe sõnul võtab ka loodav valitsus Reformierakonna eestvedamisel eesmärgiks inflatsiooni kontrolli all hoidmise ja eurole ülemineku. "Eesti pangad on väga hästi integreeritud Põhjala suurpankadega ja hästi toimiv majandus on ettevõtluse vereringe," märkis Rehe.

Valuutakurss ei ole kindlasti sobiv vahend võimalike konkurentsivõimeprobleemide lahendamiseks väikeses avatud majanduses. Devalveerimisega ei saa ka inflatsiooni alandada, sest nõrgenev kurss kiirendab hinnakasvu, mitte ei aeglusta, on Eesti Panga seisukoht.

Eestis on kasutusel nn valuutakomitee süsteem, kus kursi muutmise võimalused on rangelt piiratud.

Eestis on need piirangud kehtestatud krooni tagamise seadusega, mis keelavad Eesti Pangal vahetuskursi devalveerimise. Krooni kurssi saab muuta vaid Riigikogu, mis teeb võimaliku devalveerimisprotsessi väga avalikuks ning aegavõtvaks.

Krooni tagamise seadus ütleb, et Eesti krooni ametliku kursi määrab Eesti Pank euro suhtes. See kurss on 15,6466. Krooni kursi tehnilise kõikumise piirmäär on kolm protsenti. Selle piiri ületamine Eesti Panga poolt oleks devalveerimine ja seaduse rikkumine. Lisaks on Eesti liitunud ERM2 vahetuskursimehhanismiga, mis kujutab endast eurole ülemineku ooteruumi. Ka seal võttis Eesti Pank endale kohustuse hoida krooni kurssi muutumatuna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing