Maksuvabastus pidurdab osturallit

ÄP 24. aprill 2007, 00:00

Rahandusminister Ivari Padar teatas eile Äripäev.ee lugejate küsimustele vastates, et eraisikute ning firmade aktsiainvesteeringutest teenitava tulu erinev maksustamine kaotatakse, kuid mis moodi uus süsteem välja nägema hakkab, seda Padar veel öelda ei osanud.

Äripäev pakub rahandusministrile ühe hea idee. Meie arvates on kõige parem lahendus vabastada eraisikute aktsiainvesteeringutelt saadav tulu täielikult tulumaksust ja seda tuleb teha ilma täiendavate tingimusteta.

Sellel ettepanekul on mitu tugevat argumenti. Esiteks on selle muudatuse plussiks lihtsus. Praegu on Reformierakond pakkunud välja, et väärtpaberitest teenitud tulu oleks maksuvaba tingimusel, et see investeeritakse tagasi börsile 90 päeva jooksul. Rahandusministeerium on pakkunud tähtajaks 30 päeva.

Veel on võimaliku lahendusena soovitatud investoritele erikonto loomise võimaldamist. Sellelt kontolt saaksid eraisikud teha maksuvabalt väärtpaberiinvesteeringuid ja kui nad raha tarbimisse võtaksid, siis tasuksid tulumaksu.

Nende ettepanekute iseloomustamiseks sobib ütlus, et halbadest variantidest valitakse parim. Investeerimine muutuks küll soodsamaks, aga samas oleksid need lahendused mõttetult keerulised.

Teine argument tulumaksu täieliku kaotamise poolt on see, et inimesed on juba korra börsile investeeritavatelt summadelt maksud tasunud. Seetõttu võiks riik lubada inimestel raha säästa maksuvabalt.

Kolmas tugev argument taolise muudatuse toeks on see, et nii annab riik olulise ja mõjusa signaali säästmise toetamiseks. Arvamusliidrid kurdavad, et eestlasi on tabanud tarbimishullus. Ka tänane Äripäev kirjutab luksuskaupade müügikäibe kiirest kasvust. Meie eesmärk võiks olla luua selline maksukeskkond, et miljonikroonise auto soetamise asemel oleks targem osta pool miljonit maksev auto ja teine pool miljonist säästa tulevikuks.

Nii nagu ka Ivari Padar eilses intervjuus ütles, ei ole Eesti valitsusel aga kehtiva valuutakomitee süsteemi tõttu võimalik kontrollida raha hinda ehk siis intressimäärasid. Valitsuse käsutuses on ainult eelarve- ja maksupoliitilised vahendid.

Kui me muudame säästmise maksuvabaks, siis võime sellega tekitada olulisi muudatusi inimeste tarbimiskäitumises. Aga seda just meie majandus praegu vajab.

Meie ettepanekule on üks ainus tõsine vastuargument. Pole õige ühte tululiiki tuua esile ja jätta see maksustamata. Nii diskrimineerime oma maksuseadusega neid isikuid, kes väärtpaberitesse ei investeeri või ei säästa.

Toimetuse arvates pole see aga kuigi tugev argument. Ka maksusoodustuse kehtestamise järel ei oleks säästmine keelatud - kõik inimesed saavad soovi korral seda maksusoodustust kasutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing