Buffett soovitab indeksfonde

Tarvo Vaarmets 16. mai 2007, 00:00

Üle kuue tunni kestnud küsimuste-vastuste plokis oli kogu maailmast kohale sõitnud aktsionäridel võimalus küsida nii Buffetti tervise kui ka tema investeerimispõhimõtete kohta. Päev hiljem said aga ajakirjanikud uurida neid huvitavaid teemasid. Koos Buffettiga astus üles tema pikaajaline partner Charles Munger.

Tohutu Berkshire'i-nimelise impeeriumi üles ehitanud Buffett toonitas korduvalt, et investeerides peab saama aru äri dünaamikast. Ta tõi näiteks Hiina pangad, mida investeerimisgurule mitmel korral pakuti.

"Me ei saa nendest aru," ütles Buffett lihtsa põhjuse, miks investeering kiirelt kasvava suurriigi finantssektorisse tegemata jäi.

Ta rääkis, et risk ei ole mitte volatiilsuses, nagu keegi Saksamaalt tulnud küsija arvas, vaid selles, kui sa ei tea, mida teed.

"Tarkus on mitte kaotada. Meie parimad tehingud on sarnased paljude teiste parimatega, aga me ei kaota. Me ei lähe kaks sammu edasi ja seejärel ühe võrra tagasi," tõi guru välja erinevuse eduka ja vähem eduka investori vahel.

Keegi kavalpea küsis ka, miks Buffett siis ise indeksfondidesse ei investeeri, kui ta neid teistele soovitab. Vastus oli jällegi tabav.

"See on ideaalne algajale, väheteadlikule investorile. Kuigi ka mina liigun sinnapoole, arvan siiski, et suudame näidata paremat tootlust," kõneles Buffett ning põhjendas oma soovitust asjaoluga, et avatud aktsiafondi puhul kulub raha tasudele, seda isegi juhul, kui fondijuhid ei tee head tööd. Indeksfond on aga peaaegu tasuta.

Kas te tõelisi indiaanlasi olete näinud? Mina nägin. Ka nemad tulid kohale ja esitasid pisarsilmil enda abipalve Buffettile. Pärast viisakat tagasilükkamist läksid aga üksteise järel treppidest üles ja kilistasid-kolistasid oma rippatribuutikat. Päris kahju hakkas neist.

Kuidas sünnivad suured otsused? Charles Munger selgitas, et pole olemas lihtsat meetodit või olukorda, mida arvutil modelleerida. Tema sõnul on palju mitmesuguseid tehnikaid ja otsustamisele aitavad kaasa kõikvõimalikud kogemused.

"Meil ei ole väärtuse määramiseks olnud kunagi ühest süsteemi. Kui otsite ühte universaalset valemit, ei saa me teid aidata," vastas Munger Jaapanist rahavalemi järele sõitnud huvilisele. Noh, asjatu käik või mis?

Buffett rõhutas aga nn B-faktori tähtsust, mis jääb numbrite taha. Näiteks Coca-Colasse investeerides oli selleks viimase tohutu kaubamärk. B-faktoriks nimetas ta ka Dow Jonesi näitel koos ettevõttega saadavat mõjuvõimu ja ego rahuldamise võimalust.

"Maailmas on palju inimesi, kes on Wall Street Journali eest valmis maksma rohkem kui näiteks sama raha tootva telliskiviettevõtte eest. B-faktor on Dow Jonesi puhul väga suur," märkis Buffett.

Korraga aga kostus kusagilt hiiglasliku saali keskelt peenike tüdrukuhääl, kes tahtis teada, kuidas kümneaastane saaks raha teha.

Vaat kus! Ei nukke ega tänapäeval juba ka vist huulepulki, vaid mõte liigub sootuks õigemas suunas.

"Räägi vanemate ja naabritega, vaata, mis neil puudu on," oli aegade edukaim investor lahkelt nõus oma arvamust avaldama. Charles Munger soovitas aga teha just seda, mis endale meeldib.

Pressikonverentsil küsisin rahamasse tootvate meeste arvamust kiiresti kasvavate Ida-Euroopa ettevõtete kohta.

Buffett tõi vastuseks välja taas oma järjekordse põhimõtte, mille järgi Berkshire ei investeeri konkreetsesse regiooni või sektorisse lihtsalt nende kiire kasvu pärast. Buffett otsib häid ärisid.

"Me ärkame hommikul üles ja meil on idee. Meil Charlie'ga pole kunagi ühtki regioone puudutavat vestlust olnud," kommenteeris mees, kes otsib juba mõnda aega umbes 600 miljardi Eesti krooni suurust Buffetti tingimustele vastavat ettevõtet. Huvitav, kuidas 76aastane Buffett niivõrd energiline ja hea välja näeb, isegi kui ta kogu aeg Coca-Colat joob? Taiwani esindaja just seda teada tahtiski.

"Ma ei suitseta, ma ei tarbi alkoholi, mind ümbritsevad armastavad inimesed ja mul on stressivaba töö," puistas Buffett oma tuntud headuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing