Mariliis Pinn • 28. mai 2007 kell 7:00

Jack Sparrow ei taha Savisaart linnapeaks

Peale Pronksiööd koguti 96 000 allkirja Edgar Savisaare tagasiastumiseks Tallinna linnapea ametist. Muuhulgas andsid oma allkirja piraat Jack Sparrow ja võlur Peeter Pann, nagu leidis nimekirja analüüsinud linnapea.

"Ütlen siiralt veel kord, et ei heida midagi ette nendele inimestele, kes tõsimeeli ei tahaks mind näha Tallinna linnapea ametis ja selle seisukoha väljendamiseks allkirja andsid," kirjutas Edgar Savisaar Postimehe arvamusveerus.

"Kuid pärast nimekirjaga lähemalt tutvumist ei oska ma enam hinnata, kui suur nende osakaal seal olla võiks. Igal juhul palun korraldajate eest vabandust kõigilt, kes sattusid halvast mängust osa võtma heast tahtest," lisas linnapea, kelle sõnul meedia kirjeldas, kuidas korraldajad kontrollivad iga allkirja, kuidas jäetakse välja korduvad või muidu kahtlased sissekanded jne.

"Hea, et allkirjad anti üle elektroonilisel kujul. See võimaldas neid paremini analüüsida. 96 000 allkirja on väga suur massiiv. Nimekiri on nii nooruslik, et 11 848 (12,2 protsenti) tunnistavad ennast avalikult alaealiseks," jagas Savisaar oma tähelepanekuid. Erilise huviga luges ta töökoha lahtrit, kust leidis muuhulgas paberitega alkohooliku, päti ja soss-sepa.

"Leidsin nimekirjast kaksteist Ansipit, kelle hulgas pole küll ühtegi Andrust. Avastasin ka kaheksa Savisaart, kellest aga ükski pole Edgar," tutvustas ta analüüsi. "Tähelepanuväärne on, et nimekirjas peaaegu puuduvad Eesti ühiskonnas kuidagi eriliselt silma paistnud inimesed. Ometi on nende hulgas neid, kes muidu minu vastu seisavad. Ju nad aimasid halba. Avaliku elu tegelasi on oma nime all välja tulnud minimaalselt. Riigikogu liikmeid on kuus, neist neli Reformierakonnast, Tallinna volikogu liikmeid täpselt sama palju. Leidsin nimekirjast tegelikult vaid kolm nime, mis meile kõigile midagi ütlevad. Need oleksid Heinrich Himmler (96 a, Gestapo), Herman Göring (85 a, Luftwaffe) ja Keit Pentus (31 a, riigikogu liige). Kaks esimest praegu küll poliitikas ei esine, kuid omal ajal olid nad kindlasti maailmanimega prominendid," kirjutas Savisaar.

Lisaks avastas ta kolm nime, mida ei saanud kuidagi jätta üle küsimata. Need olid Kadri Must (30, poliitik), Jüri Ratas (eksitavalt 33 a, riigikogulane) ja Heimar Lenk (60 a, riigikogu liige). "Mõistagi ei olnud keegi neist teadlik, et kellegi kuri käsi on nende nimed niisugusesse nimekirja lisanud," lisas ta.

"Allkirjakampaaniad ja osalusdemokraatia üldse on põhimõtteliselt õige asi. Rahvaalgatust toetan nüüd ja edaspidi. Kuid nagu varem nii ka nüüd ja edaspidi olgu e-allkirjade kogumisel elementaarne, et kogutakse digiallkirju, mis palju suurema kindlusega tagaksid lõpptulemuse usaldusväärsuse," lõpetas Savisaar.

Hetkel kuum