Tõnis Arnover • 14. august 2007 kell 22:00

Pepsico ostab Vene suurima mahlatootja

Vene jaekaubanduses valitseb buum. Ainuüksi karastusjookide tootmine kasvas tänavu esimeses kvartalis 37 protsenti. Kuigi venelased ostavad meelsasti välismaiseid autosid ja rõivaid, eelistavad nad kodumaist toidukaupa. Pole siis ime, et välisfirmad püüavad Vene tootjaid ära osta.

Alles nädal tagasi läks Vene suuruselt kolmas mahlatootja Nidan Soki Briti investeerimisfirma Lion Capital kätte. Kaks aastat tagasi ostis Coca-Cola Lebedianski konkurendi Multoni.

Nüüd on kord Lebedianski käes. Turgudel tekkisid kuuldused Pepsico huvist selle firma vastu juba mullu novembris. Viimase kahe kuuga on Lebedianski aktsia ostuootuses tõusnud viiendiku võrra, kuna Pepico nõustaja, Saksa Deutsche Bank on soovitanud seda osta.

Lebedianski turuosa Vene mahlatootmises on 27,5 protsenti. Firmal on neli põhiaktsionäri: endine direktor ja praegune duumaliige Nikolai Bortsov; tema poeg, juhatuse esimees Juri Bortsov ning juhatuse liikmed Olga Beljavtseva ja Dmitri Fadejev. Ülejäänud aktsiatega kaubeldakse MICEXi ja RTSi börsil.

Turuanalüütikud arvavad, et tehing vormistatakse lõplikult septembris-oktoobris. Seni on osapooled tehinguhuvi ainult kinnitanud, kuid pole nõustunud seda lähemalt kommenteerima. Mõni analüütik, nagu näiteks UralSibi peaanalüütik Andrei Nikitin, on arvamusel, et Lebedianski aktsionäridel ei pruugigi erilist müügihuvi olla. Firmal läheb ju hästi ja järgmiseks viieks aastaks ennustab UralSib Vene mahlatootmise kasvuks keskmiselt 16 protsenti aastas.

Pepsicol on Venemaaga kauaaegsed ärisidemed, aga alles nüüd saab firma seal korralikult jala maha. NSV Liidu ajal 1972. aastal sõlmis Pepsico seal Pepsi-Cola müümise lepingu, mille kohaselt Pepsico omandas ühtlasi monopoolse vodka müügi õiguse USAs.

Pepsico laienemine kujunes firma strateegiaks pärast seda, kui firma uueks tegevjuhiks tõusis mullu oktoobris Indra Nooyi. Ta kuulutas, et Pepsicol on ostudeks varuks mitu miljardit dollarit, tuleb ainult leida õiged karastusjoogi- ja toiduainefirmad. Muu hulgas kaalus Pepsico vahepeal tõsiselt Prantsuse piimatööstuskontserni Danone ostmist, kuid Prantsuse poliitikute tugev vastuseis ajas selle plaani nurja.

Paar kuud leppis Pepsico kokku Ukraina suurima mahlatootja Sandora 80 protsendi aktsiate ostmises. Ostu koguhind on 6,2 miljardit krooni ning müüjateks kaks Leedu kodanikku ja firma peadirektor. Pepsico pressiteates öeldi, et selle ostuga lõi firma endale tugeva baasi edasiseks laienemiseks Euroopa kiiresti kasvaval karastusjoogiturul.

Hetkel kuum