Teadlased on leidnud, et koos kliima
soojemaks muutumisega muutub atmosfäär ka niiskemaks.
Ajakirjas Nature avaldatud uurimus kinnitab mitmete varasemate uurimuste tulemust, mille järgi niiskustase on globaalselt suurenemas. Teadlaste sõnul kattuvad erinevatest paikadest tulevad andmed niiskustaseme tõusu kohta hästi arvutimudelitega, mis kujutavad inimese poolt põhjustatud kliima soojenemise arengut, kirjutas BBC.
Veeaur on võimas kasvuhoonegaas. Mida rohkem seda õhus on, seda soojemaks läheb. Varem sel aastal avaldatud valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) raporti kohaselt on veeauru poolt põhjustatud nn positiivse tagasiside mehhanism üks võimsamaid kasvuhooneefekti tekitajaid.
Eelnevad uurimused on näidanud, et kõrgem keskmine temperatuur Euroopas on kaasa toonud niiskustaseme tõusu, mis omakorda aitab kaasa ilma veelgi soojemaks muutumisele.
Antud uurimuses analüüsisid teadlased niiskusandmeid üle kogu maailma. Andmeid saadi ilmajaamadest, laevadelt ja poidelt. Globaalseid ja regionaalseid trende uuriti arvutimudeliga, mis hindab looduslike tsüklite ning inimeste poolt vabastatud kasvuhoonegaaside suhtelist mõju kliimale.
Teadlaste hinnangul on inimmõju alates 1975. aastast olulisim tegur globaalse niiskustaseme suurenemises. „Kinnitus, et temperatuur ja niiskustase tõusevad vastavalt ennustatule, on oluline inimeste tervise ja mugavuse seisukohalt,” väitis uurimuse kaasautor Peter Thorne.
Kliima niiskemaks muutmine võib kaasa tuua ekstreemsete ilmastikunähtuste, nagu vihmatormid ja orkaanid, sagenemise. Lisaks toob suurem niiskus siin-seal maailmas kaasa ka vihmaste ilmade olulise sagenemise.